İngiltere Başbakanı Boris Johnson, güvenoyu aldı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parti içi inanç oylamasını 148’e karşı 211 oyla kazandı. Johnson, bu...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, güvenoyu aldı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parti içi inanç oylamasını 148’e karşı 211 oyla kazandı. Johnson, bu sonuçla inanç tazeleyerek başbakanlık misyonunu devam ettirecek.

OYLAMADAN ZAFERLE ÇIKTI

Johnson, liderlik konumuyla ilgili milletvekillerinin sunduğu güvensizlik mektuplarının sayısının 54’ü geçmesinin akabinde TSİ 20.00-22.00’de yapılan parti içi inanç oylamasından zaferle çıktı. Johnson, Muhafazakar Parti meclis kümesinde yapılan oylamayı 148’e karşı 211 oyla kazandı.

“GÖREVİNİ SÜRDÜRECEK”

Muhafazakar Parti’nin Meclis Küme Lideri Graham Brady, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün yapılan itimat oylamasını kazandığını ve vazifesini sürdüreceğini söyledi.

12 AY GÜVENSİZLİK OYUNU İSTENMEYECEK

Başbakan Johnson’ın, partisinden güvenoyu almasıyla 12 ay boyunca kendisi hakkında güvensizlik oyu istenemeyecek.

İSTİFA BASKISI ALTINDAYDI

Boris Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı. Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, partisinin kimi milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

PANDEMİ DEVRİNDE PARTİYE KATILMIŞTI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 2020 yılında ülkesindeki koronavirüs kısıtlamalarına karşın katıldığı bir partiye ilişkin fotoğraflar basına sızmıştı. İngiltere’de toplu aktifliklerin yasak olduğu devirde çekilen fotoğraflar ülkede büyük reaksiyonlara yol açmıştı.

ELİNDE İÇKİYLE KONUŞMA YAPTI

Johnson’ı elinde içkiyle konuşma yaparken gösteren fotoğrafın çekildiği devirde, halkın, hane halkı üyeleri dışındaki şahıslarla büyük etkinliklerde bir ortaya gelmesi yasaktı. Johnson, polisin yaptığı soruşturmada bu aktiflik için para cezası almadı.

İhlas Haber Ajansı / Dünya