CHP Sözcüsü Faik Öztrak, enflasyonun düşmesi için 10 madde sıraladı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Vilayet Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. İktisada ait değerlendirmeleriyle konuşmasına...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, enflasyonun düşmesi için 10 madde sıraladı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Vilayet Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. İktisada ait değerlendirmeleriyle konuşmasına başlayan Öztrak, akaryakıt ve motorine gelen artırımları eleştirdi, enflasyonla gayrette atılması gereken 10 maddeyi açıkladı.

“TÜİK MARKETLERİNDEKİ FİYATLARI GİZLEDİLER”

Mayıs ayı enflasyon bilgilerini pahalandıran Öztrak, “Anlaşılan; TÜİK’te enflasyonu ölçen dairedeki lider değişikliği işe yaramış. Mayısta piyasanın enflasyon beklentisi yüzde 5, TÜİK’in açıkladığı enflasyon yüzde 3. ve bu türlü bir farkın olduğu gün, 2003’ten beri açıklanan unsur sepeti ve ortalama husus fiyatları TÜİK tarafından saklandı. Evvelce bu TÜİK marketlerini soruyorduk, nerede olduğunu gizliyorlardı. Artık TÜİK marketlerindeki fiyatları da büsbütün gizlediler.” dedi.

“BU FARK TARİHİMİZDE GÖRÜLMEDİK REKOR”

Öztrak kelamlarını şöyle sürdürdü: “Anlaşılan enflasyonla uğraş edemeyenler, enflasyon sayıları ile uğraşa sürat veriyorlar. Enflasyon sayılarını düşük göstermek, çalışanlara yapılacak artırımın üstüne çökmektir. Hırsızlıktır. Milyonlarca memurun ve emeklinin, minimum ücretlinin hakkını yemektir. Bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Zulmün daniskasıdır. İş başına gelir gelmez, TÜİK’in başta enflasyon ve ulusal gelir sayıları olmak üzere tüm istatistiklerini önemli bir incelemeden geçireceğiz. Sorumlular hakkında da gereğini hiç çekinmeden yapacağız. Bu, bizim milletimize sözümüzdür. Artık TÜİK’in enflasyon sayılarını o denli uzun uzun irdelemenin manası yok. Lakin gördüklerimizi söylemek de misyonumuz. Kul hakkı yiyen TÜİK’in makyajlı sayıları ile 12 aylık tüketici enflasyonu yüzde 73,5. 12 aylık üretici enflasyonu yüzde 132,2. Bağımsız iktisatçılardan oluşan ENAG’a nazaran ise 12 aylık enflasyon yüzde 160,8. Üretici ve tüketici enflasyonu ortasındaki fark tam 59 puan. Bu fark tarihimizde görülmedik bir rekor.”

ENFLASYONLA UĞRAŞTA 10 UNSUR

“Enflasyon canavarını bitirmemiz gerekiyor. Milletimizin aşını, işini küçülten, yatırımların önünü kesen bu en büyük halk düşmanının, işini bitirmek için reçeteyi Tekirdağ’dan veriyoruz.” diyen CHP sözcüsü enflasyonla çaba için yapılması gerek 10 maddeyi tek tek sıraladı:

“Bir, Merkez Bankası’nın başına derhal liyakatli bir ismi atayacağız. Bankayı siyasetin müdahalesinden kurtaracağız. Bankanın araç bağımsızlığına asla müdahale etmeyeceğiz.

İki, iktisatta kral değil, kural olacak. Ekonomik ve Toplumsal Kurul derhal toplanacak. Devlette liyakati ve adaleti sağlayacağız. Rüşvetçileri, beytülmale el uzatanları, yolsuzluk yapanları, tüyü bitmedik yetimin hakkını yiyenleri, devlet idaresinden hızla uzaklaştıracağız. Stratejik Planlama Teşkilatı’nı süratle kuracağız. Ülkenin en yetenekli takımları burada toplanacak. İktisadın gerçek fotoğrafı çekeceğiz,çözüm planları da süratle çıkaracağız.

Üç; kamu özel iş birliği projelerinde, dövizle belirlenen tarifeleri ve gelir garantilerini, acilen Türk lirasına çevireceğiz. Gerekirse bu projelerin işletme haklarını, hukuk çerçevesinde kamuya geri alacağız.

Dört, dünya standartlarında bir Kamu İhale Yasası çıkaracağız. Yapılan büyük ihalelerin maliyetini ve verilen garantileri tek tek açıklayacağız.

Beş; bütçe disiplinini sağlayan mali çapaları yine güçlendireceğiz. Gerekirse yeni mali çapaları getireceğiz. Varlık Fonu’nu derhal kaldıracağız. TBMM’de Kesin Hesap Komitesi kuracağız. Sayıştay kontrolünü memleketler arası standartlara çıkaracağız.

Altı; ülkemizin üretken kapasitesini ve verimliliği arttıracağız. Gençlerimizi dünya standartlarının üstünde eğiteceğiz. Dijital alt yapıyı süratle güçlendireceğiz. Teşvik siyasetini, endüstricinin katma pahası yüksek eser üreteceği, noktalara taşımak için kullanacağız. Yüksek teknoloji içeren, yeşil mutabakata uyumlu, dijital dönüşümü kolaylaştıracak yatırımları teşvik edeceğiz. Bu kapsamdaki direkt sermaye yatırımlarını destekleyeceğiz. Güç arz güvenliğini, pak ve ucuz güce erişimi sağlayacağız. Bu çerçevede, yerli ve yenilenebilir güce öncelik vereceğiz. İthal güçte tedarikçileri çeşitlendireceğiz.

Yedi, kamu bankalarının kaynaklarının yandaşa, rant projelerine aktarılmasına derhal son vereceğiz. Ziraat Bankası yalnızca çiftçiye, Halk Bankası da yalnızca esnafa avantajlı kredi sağlayacak.

Sekiz, besinde arz güvenliğini sağlayacağız. Kendi kendimize yeterliliği gerçekleştireceğiz. Planlama ve çiftçiye takviye tedbirlerini alacağız.Çiftçiye elektik, gübre, yem üzere girdileri ucuza vereceğiz. Taban fiyatı, maliyet artı makul karı karşılayacak formda evvelden açıklayacağız.Çiftçinin kullandığı elektrikte tüm vergi ve ek kalemleri kaldıracağız. Kuracağımız güneş gücü tesislerinin üreteceği enerjiyi, çiftçi Kooperatiflerine fiyatsız vereceğiz. Bankalarda ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde, takibe düşmüş çiftçi borçlarında faizleri derhal sileceğiz. Kredilerin geri ödemelerini altı ay erteleyeceğiz. Ziraî üretimde kullanılan mazottan ÖTV almayacağız.

Dokuz, derhal bir genelge çıkararak devlette israfa son vereceğiz. İsraf genelgesiyle, devlet millete örnek olacak. Bu suretle bütçede yarattığımız imkanları, dar gelirli ve dezavantajlı kesitlerin rahatlatılması için kullanacağız. Aile Takviyeleri Sigortası’nı süratle hayata geçireceğiz.

On, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Programı’ ortaklarımızla uygulamaya koyacağız. Üniversal adalet, hukukun üstünlüğü, tabir ve teşebbüs özgürlüğü normlarını yakalamış, güçlü bir demokrasiyle taçlandırılmış, ikinci yüzyılın Türkiye’sini beraberce inşa edeceğiz.”

ANKA / İktisat