LGS sınavına hazırlanan öğrencilerin velilerine uyarı

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Selman...

LGS sınavına hazırlanan öğrencilerin velilerine uyarı

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Selman Tunay Kamer, Liselere Geçiş Sistemi ( Lgs ) imtihanına girecek öğrencilerin velilerine, “Evde inanılmaz hal ilan etmeyin” ikazında bulundu.

Kamer, AA muhabirine, öğrencilerin yaklaşık bir hafta sonra LGS imtihanına gireceğini söyledi.

Sınavlarda muvaffakiyet için planlama gerektiğine işaret eden Kamer, “Planlama dediğimiz şey, strateji ve muhakkak yolların uygun halde kullanılmasıdır. İmtihan deyince genelde tüm sorumluluk öğrenciye bırakılıyor. Aslında okuldaki idareciden öğretmenlere, meskende ebeveynlere kadar tüm paydaşların imtihana hazırlık sürecinde sorumluluğu var.” dedi.

Öğrencilerin imtihana hazırlanmasında ebeveynlere değerli sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Kamer, şöyle devam etti:

“Eğer konutta imtihana hazırlanan biri varsa meskende fevkalâde hal ilan ediliyor, tüm tatil planları iptal ediliyor. Meskene konuk getirilmemesi, konutta sessiz ortam oluşturulması ve yapılması gereken tüm ritüellerin ertelenmesi üzere birtakım yanlışlıklar yapılıyor. Meskene konuk kabul etmeme, hayattan büsbütün soyutlanma, çocuğun tüm yaşamsal aktivitelerini erteleme üzere faaliyetler, çocuğun muvaffakiyetini azaltmaya yöneliktir. Ebeveynler konutta imtihana hazırlanan bir çocuk varsa harikulâde hal ilan etmemeli. İmtihana hazırlanan çocuk ister istemez birtakım tasalar taşıyor. Bu durum korkuların daha da artmasına neden oluyor. Anne babanın büyük fedakarlıklar gerçekleştirerek kendi ritüellerinden bile vazgeçiyor olması ve başarıyı elde etmesini istemelerinden ötürü çocuğun üzerine büyük yük biniyor.”

“Bu süreçte dijital detoks öneriyorum”

Ailelerin bu devirde de olağan hayatına devam etmesi gerektiğini lisana getiren Kamer, şunları söyledi:

“Anne baba olağan ritüellerini devam ettirmeli. Hatta çocuğun hobi ve sportif faaliyetlerini engellemeye yönelik faaliyetlerde bulunmamalı. Aileler, çocuklarının hobileriyle ilgilendiği taktirde derse çalışamazlar fikrinde olabiliyor. Yalnızca imtihana odaklanmalarını istemeleri yanlış. Bu nedenle harika hal ilan etmenin çocuğa muvaffakiyet getirecek hiçbir katkısı yok. Öğrenmeyi kalıcı hale getiriyorsak, çocuk dinlenmeyi de bilecek. Meskende rahat bir ortam olmalı, telaş duymamalı. Ebeveynlerin bağlantı hünerleri çok uygun olmalı, çocuğa imtihanla ilgili büyük sorumluluklar yüklememeli.”

Kamer, bu süreçte çocuğun dijital araçlarla aralıklı olması gerektiğinin altını çizerek, “Çocuk imtihanlarda başarılı olduğunda dijital araçlarla daha fazla vakit geçirmesine müsaade verildiği görülüyor. Bu süreçte dijital detoks öneriyorum. Dijital araçlarla geçirilen mühletin artırılmasının çocuğa hiç yararı yok.” tabirlerini kullandı.

Çocuğun olağan bir süreç geçirmesinin ehemmiyet taşıdığını anlatan Kamer, “Çocuk imtihana girerken güya mevt kalım savaşına gönderiyormuşçasına vedalaşma ritüelleri gerçekleşiyor. Bunun çocuk üzerinde olumsuz tesirleri var. Bunun katiyen yapılmaması gerekiyor. Ebeveyninin birlikte giderek imtihanın vefat kalım olmadığını, bir fırsat, imkan sunduğunu, başarısız olsa da ileride farklı fırsatlarla karşılaşacağını söylemesi, çocuğun muvaffakiyetini artıracak en kıymetli faktörler ortasındadır.” dedi.

Kaynak: AA / Özgür Alantor – Eğitim