Elon Musk çalışanlarını uyardı: Ya haftada 40 saat ofiste olursunuz ya da işten ayrılırsınız

Reuters‘ın haberine nazaran, “Uzaktan çalışma artık kabul edilmiyor” husus başlıklı emailde, “Uzaktan çalışmak isteyenler haftada...

Elon Musk çalışanlarını uyardı: Ya haftada 40 saat ofiste olursunuz ya da işten ayrılırsınız

Reuters‘ın haberine nazaran, “Uzaktan çalışma artık kabul edilmiyor” husus başlıklı emailde, “Uzaktan çalışmak isteyenler haftada en az (ve *en azı* kastediyorum) 40 saat ofiste olmak zorunda ya da Tesla’dan ayrılmalı. Bu, fabrika çalışanlarımızdan daha az” tabirleri yer alıyor.

OFİSTEN KASIT TESLA’NIN GENEL MERKEZİ

Ayrıyeten ofisten kastın Tesla’nın genel merkezi olduğu, iş tarifine uymayan rastgele bir şube olmadığı da tabir ediliyor. Örneğin Fremont fabrikası insan kaynaklarından sorumlu olup öteki bir eyalette çalışılamayacağı belirtiliyor.

“E-MAİLİ YALANLAMADI”

Her ne kadar Musk bu bahisle ilgili yorum yapmasa da, bildiriyi Twitter’da paylaşarak kimilerinin ofise gitmeyi çağ dışı bir sistem olarak gördüğünü söyleyen şahsa platform üzerinden “Başka bir yerde çalışıyor üzere görünmeliler” biçiminde karşılık vermesi e-maili yalanlamadığı halinde yorumlandı.

TWİTTER’DA DA DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR

Birtakım büyük şirketler artık konuttan çalışma modelini benimserken kimileri çalışanları ofise dönmeye zorluyor. Musk’ın emaili, kalıcı olarak uzaktan çalışmaya müsaade veren Twitter’ın satın alımı gerçekleşirse, orada da birtakım değişiklikler olabileceğine yönelik bir sinyal olabilir. Twitter CEO’su Parag Agrawal, Mart ayı başında çalışanların nerede üretken ve yaratıcı hissediyorsa orada çalışacaklarını, bunun artık büsbütün konuttan çalışmayı da kapsadığını söylemişti.

ÇALIŞANLAR FABRİKADA UYUYOR

Öbür bir dikkat çeken nokta ise bildiride yer alan Tesla’nın fabrika çalışanlarıyla ilgili kısım. Shanghai’daki fabrikada Covid tedbirleri kapsamında aylardır kapalı olan binlerce çalışan haftada altı gün, 12 saat çalışıyor. Birçoğu fabrikanın yerlerinde uyuyor.