“Rusya’yı küçük düşürmeyelim” diyen Macron’a Ukrayna’dan sert tepki! İki ülke arasında ipler gerildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya- Ukrayna savaşına yönelik açıklamalarda bulundu. Macron, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın tırmanma...

“Rusya’yı küçük düşürmeyelim” diyen Macron’a Ukrayna’dan sert tepki! İki ülke arasında ipler gerildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya- Ukrayna savaşına yönelik açıklamalarda bulundu. Macron, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın tırmanma riski olup olmadığının sorulması üzerine, durumun telaş verici olduğunu, bu nedenle Aralık 2021’den bu yana Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerin sayısını sayamadığını söyledi. Macron, bu görüşmelerin, şeffaflık içinde ve Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’nin isteği üzerine gerçekleştiğini lisana getirdi.

“PUTİN TARİHİ BİR KUSUR YAPTI”

Macron, “Putin’in, halkı, kendisi ve tarih için temel ve tarihi bir yanılgı yaptığını düşünüyorum ve bunu ona söyledim.” formunda konuştu. Emmanuel Macron, Rusya Devlet Lideri’nin kendisini izole ettiğini ve bu durumdan çıkmasının güç olduğunu söyledi.

“RUSYA’YI KÜÇÜK DÜŞÜRMEMELİYİZ”

Macron, “Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz ki, savaşın durduğu gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim. Fransa’nın rolünün arabulucu olduğuna inanıyorum” dedi.

UKRAYNA’DAN MACRON’A REAKSİYON

Macron’un bu kelamlarına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba reaksiyon gösterdi. Kuleba, “Rusya’yı küçük düşürmekten kaçınma davetleri, sırf Fransa’yı ve bu davette bulunan öteki tüm ülkeleri küçük düşürebilir. Kendini küçük düşüren Rusya’dır. Hepimiz Rusya’yı nasıl konumlandıracağımıza odaklansak uygun olur. Bu barışı getirecek ve hayat kurtaracak” tabirlerini kullandı.