Kanser hastalarına umut oluyor

Halk Sıhhati ve Kontrol Şube Müdürü Uzman Dr. Bahar Gülcay Çat Bakır, ‘4 Şubat Dünya...

Kanser hastalarına umut oluyor

kanser hastalarina umut oluyor 1675576869 52

Halk Sıhhati ve Kontrol Şube Müdürü Uzman Dr. Bahar Gülcay Çat Bakır, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ hasebiyle hususa dikkat çekti.

MERSİN (İGFA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi Sıhhat İşleri Daire Başkanlığı, yıl boyunca çeşitli farkındalık çalışmalarıyla hastalıklar hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, sunduğu hizmetlerle de tedavi gören hastaların yanında oluyor. Halk Sıhhati ve Kontrol Şube Müdürü Uzman Dr. Bahar Gülcay Çat Bakır, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ münasebetiyle bahse dikkat çekti. Türkiye’de her 5 bireyden 1’inin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Bakır, “Risk faktörlerini azaltarak, rutin taramalarımızı yaptırarak, yüzde 30-50 oranında kanserden korunabiliriz” dedi.

Dr. Bakır: “Kanserde erken teşhisle, büsbütün düzgünleşme sağlanabilmektedir”

Halk Sıhhati ve Kontrol Şube Müdürü Uzman Dr. Bahar Gülcay Çat Bakır, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirterek, “4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde çalışmalar ve farkındalık aktiflikleri yapılmaktadır. Kanserle alakalı bu aktifliklerin yapılmasının en büyük nedeni, dünyadaki vefatlar içinde en sık ikinci neden olması. Dünya genelinde her 6 şahıstan birinin vefat nedeni kanser. Ülkemizde bu oran 5 şahıstan teğe düşüyor. Bu yüzden de sahiden önlenebilir ve farkındalık yaratılarak, hastalığın ilerlemesini engelleyebileceğimiz durumlar var” diye konuştu.Her kanser tipi için risk faktörlerinin olduğuna dikkat çeken ve bunların başında tütün kullanımı, alkol tüketimi, fizikî aktivite azlığı ve obezite üzere durumların geldiğini kaydeden Dr. Bakır, “Kanser, bazen de genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Lakin taramalar yapılarak, bu kanserlerin de erken teşhis alması ya da önlenebilmesi ya da daha âlâ tedaviye ulaşabilmesi sağlanabilmektedir. Bizler de bu risk faktörlerini azaltarak, rutin taramalarımızı yaptırarak, yüzde 30-50 oranında kanserden korunabiliriz. Kansere yakalandıysak da, bu taramalarda kanser tanısı aldıysak da, uygun tedavilerle büsbütün güzelleşme sağlanabilmektedir” dedi.

“Hareketliliği ve sağlıklı beslenmeyi hayat biçimimize çevirerek kanseri önleyebiliriz

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Umut Yolunu Bulur’ sloganıyla başlattığı Onkoloji Transfer Aracı hizmeti ile 4 merkez ilçenin yanı sıra, Tarsus ve Erdemli’de yaşayan kanser hastalarına da ulaşılıyor. Hastaneye transfer hizmeti almak isteyen her vatandaşın talebi gerçekleştiriliyor. Hastalar, Alo 185 ve Teksin üzerinden çarçabuk kayıt yaptırabiliyor. Hasta tedavi müddetince, planlamaya nazaran hizmetten faydalanabiliyor. Bu hizmetle Büyükşehir Belediyesi olarak kanser hastalığı ile gayret eden vatandaşların yanında olduklarını belirten Dr. Bakır, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, kanser hastalarımızın tedaviye daha uygun koşullarda ulaşabilmesini sağlamak için, Onkoloji Transfer Aracı hizmetimiz devam ediyor. Bu bahiste farkındalık çalışmalarımızı da yapmaktayız. Kanseri önlemek ismine nasıl beslenmemiz gerektiğini, nasıl bir hayat sürmemiz gerektiğini vatandaşlarımıza sunuyor ve bu mevzuda etkinlikler ile eğitimler düzenliyoruz” dedi. Kanserle uğraşta hareket etmeyi ve sağlıklı beslenmeyi ömür biçimine çevirmenin kıymetine de dikkat çeken Dr. Bakır, “Bunların yanında, kesinlikle sıhhat taramalarımızı yaptırmalıyız. Göğüs kanseri, kolon kanseri, rahim ağzı kanseri üzere birtakım kanser tiplerinin taramaları var. Bunları aksatmamalıyız, zira hayatımızın en değerli kesimi olan sıhhatimizi, lakin bu halde koruyabiliriz. Kendimizi ihmal etmek, bizi sevdiklerimizden uzaklaştırabilir” ifadelerini kullandı.

Karadavut: “Kendi imkanımızla gidip gelmek güç olurdu”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Onkoloji Transfer Araç hizmetinden faydalanan ve 3 yıldır Miyelodisplastik Sendromu ile çaba eden 70 yaşındaki Ali Karadavut’un eşi Kâfi Karadavut, vatandaşların kanser hastalığının farkında olmalarını ve gerekli denetimleri yaptırmaları gerektiğini tabir ederek, “Büyükşehir’in transfer aracı hizmeti olmasa, esasen biz hastaneye hiç gidemeyiz, imkanımız yok. Araç geliyor konutumuzdan alıyor ve tekrar meskene bırakıyor. Soğuk günlerde, ‘Dışarıya erkenden çıkmayın, biz gelince size haber veririz’ diyorlar. Hastaneye kendi imkanımızla gidip gelmek, bir sürü para. Belediye Liderimizin işi gücü rast gitsin” dedi.