İstanbul Kent Üniversitesi’nde Diş Tedavisi Sempozyumu Düzenlendi

İstanbul Kent Üniversitesi Taksim Yerleşkesi’nde, diş tedavilerinin ehemmiyetine dikkat çekmek gayesiyle, “IV. Çürümeden Koru Sempozyumu”...

İstanbul Kent Üniversitesi’nde Diş Tedavisi Sempozyumu Düzenlendi

İstanbul Kent Üniversitesi Taksim Yerleşkesi’nde, diş tedavilerinin ehemmiyetine dikkat çekmek gayesiyle, “IV. Çürümeden Koru Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Sempozyum, Prof. Dr. Funda Yanıkoğlu önderliğinde, DentistKent ve Berkant Sezer’in iştirakiyle düzenlendi. Cumhuriyetin 100. Yılı vurgusu ile başlayan sempozyumda Türk bilim beşerlerine da vurgu yapıldı. Öte yandan 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlar da anıldı.

Diş tedavilerinde çürük oluşumu ve tedavisi üzerine, bilhassa çürüğün oluşmadan engellemesine yönelik toplam dördü online olmak üzere 5’i milletlerarası 14 ana konuşma yapıldı. Yaklaşık 170 iştirakçinin olduğu sempozyumda 24 hadise sunumu ve 25 çalışma raporu ile toplam 49 kelamlı sunum gerçekleştirildi. Diş çürüklerine yönelik araştırmaların kriterlerini sağlayan birinci beşi Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk mükafatlarını kazandılar.

Sözlü sunum birincisi ‘Çürüğün Farklı Formüllerle Uzaklaştırılmasının Akabinde Lazer Floresans ve Histoloji ile Çürük Bulgusunun Değerlendirilmesi’ başlıklı çalışmasıyla diş tabibi Hasret Kanar’a bir plaket ve üniversitenin ikram çantası verildi.

Sempozyumda, Türkiye’de diş çürükleri üzerine birinci toplantıları düzenleyen Prof. Dr. Turan Cengiz ve çürük gelişimini önlemede florür formülü fluoristat’ı bulan Tabip George K. Stookey için anma konuşmaları yapıldı.

ELDE EDİLEN GELİR DEPREMZEDELERE BURS OLACAK

Sempozyumdan elde edilecek gelirin, depremzede öğrencilere burs olarak verileceği duyuruldu. Diş hekimliğinde araştırılacak oldukça hususun olduğu, bilinen gerçeklerin hala sorgulanması gerektiği birbirinden verimli konuşmalarla değerlendirildi. Diş çürüklerinin oluşmadan önlenebileceği ve bunu diş doktorlarının başarabildiği anlatıldı.

Oluşan çürüklerin onarılabildiği ve insanlara dişlerinin çekime gitmemesi için esirgeyici uygulamaları diş tabiplerinden istemeleri gerektiği vurgulandı. Dişlerin çürüklerinin temizlenmesinde diş doktorunun ehemmiyeti hatırlatıldı. Kanal tedavilerinin yeni metotlarla çok daha kısa müddette ve ağrısız yapılabileceği, birtakım hastalarda küme ağrılarının kolay bir çürüğü uzaklaştırmakla büsbütün geçebileceği aktarıldı.

DİŞ DOKTORUNA AĞRI YOKKEN DE GİDİLMESİ VE AĞIZ HİJYEN EĞİTİMİNİN ALINMASININ GEREKLİLİĞİ ANLATILDI

Öte yandan Ömer Dedeoğlu’nun Zaferin 100. Yılı başlıklı yazısı ‘çürümeden koru’ internet sitesinde bulunduğu belirtildi. Sempozyumda, Emel Gökmen diş bütünlüğünün bozulmasının vücudu olumsuz etkileyeceğini söylerken, Aylin Baysan sürdürülebilir diş hekimliğini anlattı. Bora Korkut, yapılan dolgularda bitim ve polisajın ehemmiyetini vurgularken Christian Splieth çocuklarda çürüğün nasıl tedavi edilmesi gerektiğini anlattı. Serhat Köken derin çürüklü dişlerin nasıl en konservatif metotla korunabildiğini, Mustafa Gündoğar da ilerleyen çürüklerin de en konservatif halde iltihap oluşmasının nasıl önleneceği yeni nesin kanal tedavi metotlarını anlattı.

Ertesi gün Andrea Zandona diş çürüklerini tedbire ve erken müdahaleyi anlatırken, Osman Hayran sosyokültürel açıdan ağız ve diş sıhhatinin kıymetini anlattığı kaydedildi. Yıldırım Hakan Bağış’ın da çürükleri temizleme çalışmalarına apayrı bir açıdan yaklaştığı belirtildi.  Ayrıca, “Alpdoğan Kantarcı diş eti hastalığının iltihabının araştırma evresindeki deneysel birtakım eserlerle önlenebildiğini, Füsun Özer de diş dokularına estetik dolguların bağlanmasında görülebilen yanlışları anlattı” denildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat