‘Kalp hastalığında minimal invaziv kroner baypas artıyor’

TEKİRDAĞ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Gündüz Yümün,...

‘Kalp hastalığında minimal invaziv kroner baypas artıyor’

TEKİRDAĞ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Gündüz Yümün, teknolojinin gelişmesiyle kalp hastalığında ‘minimal invaziv koroner baypas (MİDCAB)’ ameliyatlarının artığını söyledi. Her 30 ameliyatın 10’unu bu prosedürle yapmaya başladıklarını söyleyen Yümün, “Bu ameliyatların olağan hastalara nazaran daha az kan kullanımı, ağır bakımda daha az kalış müddeti üzere avantajları var. Hasta yan yatabiliyor, ameliyattan çıktıktan sonra çabucak otomobil kullanabiliyor. Olağan baypasa nazaran hayata iştirak mühleti çok çok daha kısa oluyor” dedi.

Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Gündüz Yümün, son periyotlardaki kalp ameliyatlarında hastaların açık kalp ameliyatı yerine ‘minimal invaziv koroner baypas’ tercih ettiklerini söyledi. Bu ameliyatın ağır bakımda kalış mühletinin daha az olmasına dikkat çeken Yümün, “Bu sistem daha evvelden denenmişti fakat son yıllarda teknolojinin gelişimiyle birlikte kateterlerin, kartörlerin, bize yardımcı olan ameliyat materyallerinin gelişmesiyle birlikte daha yaygın hale gelmeye başladı. Bunda teknolojinin gelişimi dışında hastaların da şuurlarının artması bu türlü bir yolun olduğunu araştırmaları, bu prosedürün daha sık kullanılır hale gelmesini sağladı. Bu olağan baypas ile aşağı üst tıpkı müddetlerde sürüyor. Birinci başlarda olağan daha uzun süren olaylarımız oldu fakat bu bir profesyonel seviyeye geçtikten sonra çabucak hemen birebir müddette oluyor 3-4 saat üzere bir müddeti var. Olağan hastalara nazaran daha az kan kullanımı, ağır bakımda daha az kalış mühleti üzere avantajları var. Cerrahi takıma avantajlı değil de hastaya nazaran 2 avantajları var. Hasta yan yatabiliyor, ameliyattan çıktıktan sonra çabucak otomobil kullanabiliyor. Olağan baypas ameliyatına nazaran hayata iştirak müddeti çok çok daha kısa oluyor” diye konuştu.

Ayda 30’a yakın kalp ameliyatı yaptıklarını belirten Doç. Dr. Yümün, 10’unun bu usulle olmaya başlandığını söyledi. Yeni yolun uygulandığı hastalardan Mesut Keskin’in göğüs ağrısı şikayetiyle başvurduğunu belirten Yümün, şunları kaydetti: “Yapılan anjiyografi tetkiklerinde kalp damarlarında önemli darlıklar olduğu görüldü. Olağan bunlar stentle açılacak üzere değildi. Hastamızın beden yapısını inceledikten sonra yeni yapmaya başladığımız Türkiye’de yaygınlaşmaya başladı, artık küçük kesili kapalı yolla baypas yapmaya karar verdik. Mesut Beyefendi de bu halde baypas yaptığımız yaklaşık 30’uncu hastamız oldu. Başarılı bir formda göğsün kemiğine yarmadan küçük bir göğüs insizyonuyla kesisiyle baypas ameliyatını tamamladık ve kısa müddette ağır bakımdan çıkardık. ve şu anda rahat bir biçimde her türlü durumda yatağında yatabilir hale geldi.”

Hastaneye göğüs ağrısı ile gelen ve daha sonra ‘minimal invaziv koroner baypas’ tercih ettiğini belirten Mesut Keskin, “Baypas denince insanın mantıken bedeninin kesilip, parçalanıp bütün organlarının çıkacağı akla geliyor. Ben hocama espriyle birlikte bunun kısası yok mu dedim. Bana bakacaklarını söylediler. Bana ameliyatta 9’a kadar saymasını biliyor musun dediler. Sonra gözümü açtığımda bu hale geldim, çok şükür. Allah razı olsun hekimlerimizden. Bana birkaç gün içinde kıyıda gezebileceğimi söylediler. Teknoloji ilerledikçe beşerler da bunun değerini bilmeli” dedi.

Demirören Haber Ajansı / Mehmet Yirun – Sıhhat