İbrahim Kalın’dan Karadeniz’de yeni rezerv açıklaması: “Karadeniz’de kapasite artırımı olacak”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayından gündeme ait değerli açıklamalar yaptı. Kalın açıklamalarında Karadeniz‘deki...

İbrahim Kalın’dan Karadeniz’de yeni rezerv açıklaması: “Karadeniz’de kapasite artırımı olacak”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayından gündeme ait değerli açıklamalar yaptı. Kalın açıklamalarında Karadeniz‘deki arama-tarama faaliyetlerinden ve Libya ve Türkiye ortasındaki muahededen bahsetti.

KARADENİZ’DE KAPASİTE ARTIRIMI OLACAK

Konuşması sırasından Kalın, Türkiye’nin Karadeniz ve Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmaları hakkında ayrıntılar verdi. Doğu Akdeniz’deki arama çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü kalın “Karadeniz’de muhtemelen kapasite artırımı olacak. Yani rezerv üste yanlışsız güncellenecek.” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATI SON DERECE DEĞERLİ BİR ANLAŞMA”

Kalın, yeni hidrokarbon muahedesinin Libya ve Türkiye’nin ortak deniz alanlarında ve memleketler arası sularda ortak arama-tarama, sondaj çalışmaları yapılmasını karara bağlayan bir mutabakat olduğunu anlatarak kelamlarına şöyle devam etti:”Gayet legal, kimsenin deniz alanıyla ihtilaf içerisinde olmayan, Türkiye’de veyahut Libya açıklarında yahut memleketler arası sularda arama-tarama, sondaj çalışmaları yapması için ahdi taban oluşturan son derece değerli bir muahede.”

“5 SONDAJ GEMİMİZ VAR, BU MUAZZAM BİR ŞEY”

Türkiye’nin arama-tarama faaliyetleri bakımından imkan ve kabiliyetlerini arttırdığının altını çizen Kalın, “Aynı savunma endüstrinde olduğu üzere bu gözden kaçıyor bazen fakat bizim şu anda iki arama-tarama, 5 sondaj gemimiz var. Bu muazzam bir şey. Bu kapasite o kadar yükseltildi ki, bunu esasen bugüne kadar yapılmamış olması çok büyük bir eksiklik. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkesiniz lakin sizin bir arama tarama filomuz yok. Lakin hamdolsun şu anda var. Aslında Karadeniz’de bulundu, gerisi gelecek. Muhtemelen Karadeniz’de inşallah kapasite artırımı olacak. Yani ibreyi üste yanlışsız güncelleyecekler inşallah. Akdeniz’de de aramaya devam edeceğiz. Eninde sonunda inşallah bir halde o hoş günleri sonuçta göreceğiz. Bunu aramadan yapamayız. Aramaya devam edeceğiz.” kelamlarını kullandı.