Tarım Kredi’den üreticiye borç yapılandırması! 30 Eylül’e kadar başvuru yapanların faizi silinecek

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), sağladığı tıpkı ve nakdi kredilerle üreticilerin yanında yer almaya...

Tarım Kredi’den üreticiye borç yapılandırması! 30 Eylül’e kadar başvuru yapanların faizi silinecek

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), sağladığı tıpkı ve nakdi kredilerle üreticilerin yanında yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda 31 Aralık 2020 ve daha eski vadeli borcu bulunan ortaklar, 30 Eylül’e kadar başvurmaları halinde, yapılandırmadan taksitlendirme yahut tek seferde ödeme suretiyle yararlandırılacak. Bu çerçevede 31 Aralık 2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının tek seferde ödenmesi halinde birikmiş temerrüt faizinin tamamı silinecek.

60 AYA KADAR TAKSİTLENDİRME İMKANI

Yapılan düzenleme ile taksitlendirmeden yararlananların ise 2017 ve daha eski vadeye ilişkin kredi alacaklarındaki temerrüt faizinin tamamı silinecek ve bu kapsamda hesaplanacak yeni borç meblağı, hiç peşinat ödenmeksizin 24 aya kadar, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.

TAKSİTLENDİRİLEN ALACAKLARA FAİZ YOK

Ayrıyeten 2018-2020 vadeli kredi alacaklarının taksitlendirilmesi halinde, yapılandırma tarihindeki borç meblağı, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek. Taksitlendirilen alacaklara faiz işletilmeyecek. Tekrar taksitlerin vade tarihleri ortasında azami 1 yıl olacak ve taksit meblağları ise eşit biçimde ödenecek.

AA / Mustafa Çalkaya – İktisat