Erken evre teşebbüsler Sabancı ARF ile ‘uçacak’

‘Yeni ekonomi’ odaklı büyüme stratejisi kapsamında, inovasyon ve teknoloji yatırımlarına sürat veren Sabancı Topluluğu, girişimcilik...

Erken evre teşebbüsler Sabancı ARF ile ‘uçacak’

‘Yeni ekonomi’ odaklı büyüme stratejisi kapsamında, inovasyon ve teknoloji yatırımlarına sürat veren Sabancı Topluluğu, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunmayı amaçlayan Sabancı ARF (Almost Ready to Fly – Neredeyse Uçmaya Hazır) programını hayata geçirdi.

Topluluk içinden ve dışından erken basamak teşebbüslere mentorluk, iş birliği ve yatırım takviyesi sunan Sabancı ARF’ın birinci uygulama devri kapsamında, toplam 14 teşebbüs, oryantasyon süreçlerini tamamlayarak eğitim ve mentorluk programlarına başladı.

20 hafta boyunca Sabancı Holding’in İstanbul’daki merkezi Sabancı Center’da, kendilerine özel olarak hazırlanan alanda çalışmalarına devam edecek teşebbüsler, Mart 2023’te düzenlenecek final gününde, projelerini Yatırım Jürisi’ne sunma bahtı elde edecek. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan teşebbüsçüler, 150 bin dolara kadar Sabancı ARF tohum yatırımına hak kazanacak.

“HER TEŞEBBÜS UÇMAK İÇİN GERÇEK TAKVİYEYE MUHTAÇLIK DUYAR”

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Topluluğu olarak güç ve iklim teknolojileri, ileri gereç teknolojileri ve dijital teknolojileri “yeni ekonomi” ‘adı altında konumlandırdıklarını belirtti. Sabancı’nın sürdürülebilirlik ve dijital odaklı yol haritasının temelinde yeni iktisadın yer aldığını vurgulayan Alper kelamlarına şöyle devam etti: “Yatırımlarımızın 25’ini ana işlerimizi korunmak ve büyütmek için planlarken, 75’ini yeni iktisat alanındaki yatırımlarımıza ayırıyoruz. Bu kapsamda hem holding hem de Topluluk şirketlerimiz bünyesinde çok kıymetli yatırım ataklarını hayata geçiriyoruz.

Sabancı Topluluğu’nda biz teknolojiyi ve inovasyonu en büyük hızlandırıcı olarak görüyoruz ve tüm paydaşlarımıza kıymet yaratmak üzere bu doğrultuda çalışıyoruz. Finansman dünyada yaşanan dönüşümün kıymetli bir ayağı. Fakat paranın sahibi olan kurumlar artık hakikat fikirleri arıyorlar. Münasebetiyle bugün asıl odaklanılması gereken para ya da finansman değil, ‘fikir’. Zira âlâ fikirleri geliştirirsek, olgunlaştırırsak, finans kaynakları bu fikirlerin peşinde koşacaktır. Sabancı ARF bence bu bakış açısının çok hoş bir örneği. İçinde bulunduğumuz Sabancı Center Sabancı ARF ile yanlışsız projelerin büyüyüp yeşereceği; hakikat fikirlerin ülkemiz ve dünyamız için birer bedele dönüşeceği bir sahne olacak.

Her teşebbüsün kendi kanatlarıyla doğduğunu lakin uçmak için gerçek dayanağa muhtaçlık duyduğunu belirten Cenk Alper, “Sabancı ARF Almost Ready to Fly ismi de aslında bu yaklaşımdan geliyor. Biz bu projeyle hem Topluluk içerisindeki hem de Topluluk dışındaki tüm girişimcilerimize fikirlerini geliştirebilecekleri bir platform, yanlışsız temaslar, mentorluk ve finansal takviye sunuyoruz ve diyoruz ki erken basamak teşebbüsler Sabancı ARF ile uçacak.”

“SABANCI ARF AÇIK İNOVASYON VE TEŞEBBÜS HIZLANDIRMA PLATFORMU”

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Küme Lideri Gökhan Eyigün ise “Sabancı ile özdeşleşen kavramların başında inovasyon geliyor” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti: “İnovasyonu yalnızca maddi yatırımlarla sağlamak mümkün değil. Burada asıl değerli olan Topluluk bünyesinde inovasyon kültürünü yaratmak. Fikirden bedele uzanan süreci en güzel biçimde kurgulamak. Bu kapsamda stratejik önceliklerimiz doğrultusunda bugüne kadar üç temel iş geliştirme ve inovasyon süreci yürütüyorduk. Bunlardan birincisi, bir portföyü yöneten bir küme olarak şirket birleşmeleri ve satın almaları yapmak. İkinci olarak, Sabancı Ventures ismi altında kurulmuş olan bir kurumsal teşebbüs sermayesi fonumuz var. Bu fon ile stratejik odak alanlarımızda muhakkak bir evreye gelmiş olan teşebbüslere azınlık yatırımlar yapıyoruz. Üçüncü olarak, X-teams ismini verdiğimiz bir çevik iş geliştirme programımız bulunuyor. Artık ise bu üçüne, bu yap-bozun 4. modülü olacak Sabancı ARF’ı ekliyoruz. Sabancı ARF bizim çok boyutlu bakış açımızın; iş geliştirme ve inovasyon süreçlerimizin kıymetli tamamlayıcılarından biri olacak. Sabancı ARF açık inovasyon ve teşebbüs hızlandırma platformu. Biz Sabancı ARF ile erken evre teşebbüslere takviye vererek, onların müşteri ve paydaş haritalarını genişletmelerine imkan sağlayacağız. Özetle, ‘fikirden değere’ giden bu sürecin birçok değerli ögesi var ve artık Sabancı ARF da bu sürecin içerisinde yer alan çok değerli bir kesim.”

TOPLULUK ÇALIŞANLARI RASTGELE BİR KAYBI OLMADAN İŞLERİNE DÖNEBİLECEK

Sabancı ARF ile Türkiye’de bir birincisi hayata geçirdiklerini de kelamlarına ekleyen Gökhan Eyigün, şunları söyledi: “Burada bilhassa Topluluk içi girişimcilerimiz için, Türkiye’de uygulanmayan bir modelle hareket ettik. Hangi Topluluk şirketinde çalışırlarsa çalışsınlar onlara, kendi işlerinden büsbütün ayrılmadan hayallerinin, projelerinin peşinden gitme fırsatı tanıdık. Sabancı Topluluk şirketlerinden fikir başvurusu yapan çalışanlarımız, özlük hakları korunmak kaydıyla Sabancı Topluluğu’ndaki işlerine orta verip 20 hafta boyunca yalnızca kendi iş fikirlerine odaklanıp onu ticarileştirebilecek. Sonrasında da kendi fikirlerinden kurulacak şirketin ana hissedarı olacaklar. Projelerinde devam etmek istemeyenler ise evvelden çalıştıkları şirkete rastgele bir özlük hakkı ya da meslek kaybı olmadan geri dönebilecekler. Bu hak bugüne kadar Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde verilmemiş bir fırsat, bunu bilhassa belirtmek isterim.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı