Dünya Doktorları: Deprem Sonrası Oluşan Bulaşıcı Hastalık Ve Salgınların Önlenmesi İçin Sağlık Tedbirleri Arttırılmalı

10 ili etkileyen sarsıntıların akabinde, Dünya Tabipleri sarsıntı sonrası oluşan bulaşıcı hastalık ve salgınların önlenmesi...

Dünya Doktorları: Deprem Sonrası Oluşan Bulaşıcı Hastalık Ve Salgınların Önlenmesi İçin Sağlık Tedbirleri Arttırılmalı

10 ili etkileyen sarsıntıların akabinde, Dünya Tabipleri sarsıntı sonrası oluşan bulaşıcı hastalık ve salgınların önlenmesi için sıhhat önlemlerinin arttırılmasına yönelik davette bulundu. Dünya Tabipleri Derneği Lideri Hakan Alım, “Kalabalık ömür şartları uyuz, kızamık, tetanos ve ishal üzere yüksek bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini arttırıyor” dedi.

Türkiye’yi derinden sarsan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki zelzelelerle ömrünü yitirenlerin sayısı 44 bin 218’e yükseldi. Sarsıntıdan etkilenen bölgelerde ikincil tehlike ise bulaşıcı hastalık ve salgınlar. Hakan Alım, başlatılan sıhhat ve hijyen tedbirlerinin yetersiz kaldığını belirterek “Uzmanlar, bulaşıcı hastalıkların artmakta olduğunu ve önemli tedbirler alınmazsa salgınlara neden olabileceğini söylüyor” dedi.

Kuduz Ve Uyuz Olayların Görülmesi Salgın Telaşına Yol Açıyor

Depremden etkilenen toplam kişi sayısının kıymetli ölçüde artması bekleniyor. Hakan Alım, yaptığı açıklamada zelzele bölgesinde kuduz ve uyuz hadiselerin görülmesi salgın telaşına yol açtığını söyleyerek “Özellikle tuvalet, banyo, pak su muhtaçlığı ve çadırlarda kalabalık hayat şartları uyuz, kızamık, tetanoz ve ishal üzere gibi yüksek bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini arttırıyor. Enkazın neden olduğu asbest ve toz, bölgedeki herkes tarafından solunmakta ve teneffüs yolu hastalıkları açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bununla birlikte uzmanlar, zelzeleden etkilenen bölgelerde kuduz salgını telaşına dikkat çekiyor. Bu çeşitten bulaşıcı hastalıklar, sarsıntısı takip eden birinci 4 günden 4 haftaya kadar sürebilen bir süreçte ortaya çıkabiliyor ve tesirli tedbirler çabucak alınmazsa çok süratli bir formda salgınlara dönüşebiliyor” dedi.

Temiz Suya Erişim Sıkıntısının Bir An Evvel Çözülmesi Gerekir

Sağlık Bakanlığı, zelzeleden etkilenen bölgelerde salgın hastalık riskine karşı gezici eczanelerin faaliyete geçtiğini ve tetanoz ve kuduz dahil olmak üzere kritik aşıların gönderildiğini açıkladı. Dünya Sıhhat Örgütü ise 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada, lokal gruplara takviye için 22 acil sıhhat grubu göndererek Sıhhat Bakanlığı’nın yanında yer aldığını ilan etti. Hakan Alım, “Dünya Hekimleri olarak, alınan tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz ve sarsıntılardan etkilenen bölgenin toplam alanı ve salgınların yayılma suratı göz önüne alındığında, kamu otoritelerini ve memleketler arası toplumu bu tedbirleri – bilhassa aşılar ve gerekli ilaç temini konusunda – ağırlaştırmaya çağırıyoruz” dedi. Sıhhi dezenfeksiyon tedbirlerinin azami dikkatle alınması, bölgeye daha fazla tuvalet ve duş temin edilmesi ve pak suya erişim meselesinin bir an evvel çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Alım, “Bölgedeki tüm çadırlara gözetici maske ve uyuz üzere hastalıkların tedavisi için ilaç dağıtımı yapılması elzemdir. Dünya Hekimleri ayrıyeten, memleketler arası toplumu ve STK’ları bu tedbirlerin kapasitesini finansal dayanak ve medikal/sağlık eserleri sağlayarak artırmaya çağırıyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı