Günde 1 Adet Taze İncir Tüketirseniz

Taze incirle gelen 6 altın fayda! Sonbaharda son demlerini yaşayan taze incir antioksidan kaynağı olması,...

Günde 1 Adet Taze İncir Tüketirseniz

Taze incirle gelen 6 altın fayda!

Sonbaharda son demlerini yaşayan taze incir antioksidan kaynağı olması, yüksek posa içeriği, varlıklı vitamin ve mineralleri sayesinde bedene sayısız yarar sağlıyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, bedenin bağışıklık sistemini güçlendirirken, diyet dostu olmasıyla da dikkat çeken taze incirin porsiyon denetimine itina gösterilmek kaydıyla bu son günlerinde kesinlikle tüketilmesi gereken bir meyve olduğunu belirterek “İnciri tüketirken porsiyon ölçüsünü abartmamak gerekir. 1 adet orta uzunluk taze incir bir porsiyon meyveye eşit olup yaklaşık 60 kalori içermektedir. Bilhassa diyabet hastaları ve böbrek taşı olanların inciri dikkatli tüketmesi gerekir” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, taze incirle gelen 6 faydayı anlattı, sağlıklı mesken reçeli ve sağlıklı incir tatlısı tanımları verdi.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı müdafaa sağlamak için günlük beslenmenizde incire kesinlikle yer verin. İncirin antioksidan özelliği özgür radikallere karşı koruyuculuk göstererek beden direncini artırıyor. Bilhassa mor renkli incirlerin antioksidan özelliği öbür incirlere kıyasla daha fazla olduğundan, günde bir adet mor incir tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kalbi koruyor

İncir, kan basıncını dengelerken, tıpkı vakitte kandaki yağ düzeylerini güzelleştirebiliyor. Bu da damar sıhhatini güzelleştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu “Yüksek kan basıncına yol açan faktörlerden biri de, yüksek sodyum (işlenmiş besin ve tuz tüketiminin yüksek olması) ve kâfi potasyum tüketmemenin (yetersiz sebze/meyve tüketimi) neden olduğu potasyum dengesizliğidir. İncir yüksek kan basıncını düzenleyen potasyumun yeterli bir kaynağıdır. Tıpkı vakitte incirdeki yüksek posa düzeyleri, fazla sodyumun bedenden atılmasına yardımcı olabilir. Diyabet, böbrek hastalıkları üzere kronik bir hastalığınız yok ise günde bir adet inciri sistemli tüketmenizde yarar var” diyor.

Sindirimi iyileştiriyor

Yapılan çalışmalar sistemli incir tüketen bireylerde kabızlığın değerli ölçüde azaldığını gösteriyor. Yüksek oranda içerdiği çözünür ve çözünmez posa sayesinde kabızlığı önlemek için beslenme tedavisinde kullanılabilen incir tıpkı vakitte bağırsaklarda bulunan düzgün bakterileri zenginleştiren prebiyotik içeriğiyle sindirim sıhhatini desteklemeye yardımcı oluyor.

Kemikleri güçlendiriyor

İncirin kemik yoğunluğu için büyük kıymet taşıyan kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından güçlü bir kaynak olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu “Taze incir yüksek potasyum içeriği sayesinde yüksek tuz içeren diyetlerin neden olduğu kalsiyum atılımını mahzurlar; bu sayede kalsiyumun kemiklerde tutulmasına yardımcı olur ve sonuç olarak osteoporoz riskini azaltabilir” diyor.

Ağırlık denetimine takviye oluyor

Yüksek posa içeriği sayesinde bağırsakları çalıştıran taze incir, yüksek posa içeriği ile doygunluk hissini artırarak iştah denetimi sağlamaya takviye oluyor. Bu taraftan zayıflama diyetlerinde yahut beden tartısı denetiminde porsiyon ölçüsüne dikkat edilerek tüketilebiliyor.

Tatlı isteğini karşılıyor

Tatlı krizlerinde güç pahası yüksek şekerli tatlılar yerine doğal meyve şekeri içeren inciri tercih edebilirsiniz. Fakat inciri tek başına tüketmek kan şekerini süratle yükselterek sonrasında daha çok yeme isteği oluşturabildiğinden orta öğünde tercih edeceğiniz inciri yoğurt, süt, kefir ve sert kabuklu yemişler (ceviz, fındık vb) üzere protein kaynaklarıyla bir arada üzerine tarçın serperek tüketin. Her besinde olduğu üzere incirin de fazla tüketiminin bedende yağa dönüşeceğini unutmamak gerekiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı