Oruç diyeti nasıl yapılır? Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti ne kadar? Oruç diyeti kimlere verilir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte fazla kilolardan kurtulmak ve yaza fit girmek için herkes telaş içerisine...

Oruç diyeti nasıl yapılır? Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti ne kadar? Oruç diyeti kimlere verilir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte fazla kilolardan kurtulmak ve yaza fit girmek için herkes telaş içerisine giriyor. Zayıflamak için birden çok yol bulunsa da kalori yakma açısından ve kolay olmasından ötürü en çok tercih edilen formüllerden biri oruç diyetidir. Atletlerinde sıklıkla araştırdığı oruç diyeti nasıl yapılır? Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti ne kadar sürer? Oruç diyeti kimlere verilir? İşte ayrıntılar…

ORUÇ DİYETİ NASIL YAPILIR?

Aralıklı oruç diyeti olarak da bilinen bu zayıflama formülü kolay ve anlaşılır olmasıyla her kesitten kişi tarafından kullanılan bir diyet yolu. Dünya’da da sık sık başvurulan bu metotta, 24 saatlik gün içerisinde kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere yalnızca 2 öğün yemek yenmektedir. 16:8 kuralı olarak da bilinen oruç diyetinde 16 saat oruç tutulur ve kalan 8 saatte ise tekrar yemek yemeden bu müddet geçirilir.16 saatlik açlık mühletine uyku saatleri dahildir. Aralıklı oruç diyetinde şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. Kalorisiz sıvılar ise tercih edilebilir.

ORUÇ DİYETİ NEDİR?

Beslenme uzmanları tarafından da danışanlarına uyguladıkları bu diyet programında yaratılan açlık vaktinde katı besinler tüketilmemektedir. 16 saatlik açlığın akabinde kalan 8 saatlik sabah ve akşam öğünleri ortasındaki vakitte; su, sade soda, şekersiz kahve yahut çay üzere kalorisiz sıvılar içilebilir. Kâfi sıvı alımı bu diyet programında çok değerlidir. Tıpkı vakitte katı besinlerin bedene alınmaması metabolizma ve sindirim sistemi içinde güzel sonuçlar verdiği söylenmektedir.

ORUÇ DİYETİ NE KADAR SÜRER?

Aralıklı oruç diyeti kişinin kabiliyetine nazaran şekillenebilmektedir. Oruç diyetinde kişinin istediği besinleri yemesine müsaade verilirken, 16 saat kesintisiz oruç ve akabinde sabah ve akşam yemeklerinin dahil olduğu 8 saatlik öteki bir oruç takip eder. Bu metoda ’16:8′ denmektedir. Aralıklı oruç diyeti yapmaya karar verenlerin başlanmadan evvel kesinlikle bir tabip denetiminden geçilmesi ve bir diyetisyen denetiminde diyete başlanılmasın da yarar vardır. Aralıklı oruç diyetinin kilo verme ve sıhhat açısından yararlı olduğuna dair bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır.

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ SAATLERİ NASIL OLMALIDIR?

Oruç diyeti ’16:8′ metoduna nazaran işlemektedir.İlk öğün ve ikinci öğün ortasında 8 saat, son öğün ve sonraki günün birinci öğünü ortasında 16 saat aralık bulunmalıdır. Akşam öğünü en geç saat 20.00’de tüketilmelidir. İşte oruç diyeti için ülkü bir program:

• Kahvaltı 10.00

• Akşam Yemeği 18.00

Veya

• Öğle yemeği 12.00

• Akşam yemeği 20.00