Böbreğinden 5 santimetrelik kitle çıkarıldı

Baskı: 11.05.2023– 20:31 / Son Güncelleme: 11.05.2023 – 20:34 Siirt’te akıllara durgunluk veren bir olay...

Böbreğinden 5 santimetrelik kitle çıkarıldı

Siirt’te akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı.

Kentte yaşayan Suriye vatandaşı Hamid Ali (61), karın ağrısı şikayeti ile Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Sağ böbreğinde 5 cm’lik tümör tespit edilen Hamid Ali, Dr. Emrullah Durmuş ve Dr. Mehmet Sevim tarafından ameliyat edildi.

Üroloji Uzmanı Dr. Emrullah Durmuş, ameliyat sonrası yaptığı açıklamada, başarılı geçen ameliyatın ardından hastanın sağlığına kavuştuğunu belirtti.

Hastanın daha önce başka merkezlere sevk edildiğini ve ameliyat olması gerektiğini ancak yüksek risk nedeniyle ameliyatın yapılmadığını belirten Durmuş, Hamid Ali’nin muayenesinde sağ böbrekte büyük kitle tespit edildiğini belirtti.

Durmus dedi ki:

“Hastanede laparoskopik radikal nefrektomi (böbreğin tamamen çıkarılması) işlemini tamamen kapalı yöntemle başarıyla gerçekleştirdik. Hastanın vücuduna eskisi gibi 20-25 cm’lik bir kesi yapmak yerine 3 küçük delikten karına girdik ve kitleyle birlikte böbreği tamamen çıkardı.” Yarın taburcu olmayı planlıyoruz. Hastalarımız bu tür riskli ameliyatlar için büyük merkezlere sevk edilmemeli ve kliniğimizde kapalı sistem böbrek ameliyatları başarıyla uygulanmaktadır.”

Kaynak: AA