Bartın haber… Amasra’nın toprak altında kalan tarihi gün yüzüne çıkarılıyor

Amasra‘nın toprak altında kalan tarihi gün yüzüne çıkarılıyor Amastris Antik Kenti gün yüzüne çıkıyor BARTIN...

Bartın haber… Amasra’nın toprak altında kalan tarihi gün yüzüne çıkarılıyor

Amasra‘nın toprak altında kalan tarihi gün yüzüne çıkarılıyor

Amastris Antik Kenti gün yüzüne çıkıyor

BARTIN – Bartın‘ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra‘da okul inşaatı için yapılan temel hafriyatında tarihi kalıntıların tespit edilmesi üzerine bölge muhafaza altına alınarak kurtarma kazılarına başlandı. Haziran ayında başlayan çalışmalar sonucunda çok sayıda sütun ve tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarıldığı yapının MS 2. yüzyılda tapınak olarak inşa edildiği kestirim ediliyor.

Fenikeliler tarafından Sesamos ismi ile birinci kuruluşu M.Ö. 12. Yüzyıla dayanan, Miletoslular, Kimerler, Lidyalılar, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Cenovalılar üzere birçok medeniyete konut sahipliği yapmasının akabinde 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilerek Osmanlı topraklarına katılan Amasra‘nın toprak altında kalan tarihi hafriyat çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılıyor.

Tesadüfen keşfedildi

2014 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığına bağışlanan ve ilkokul inşaatı için temel hafriyatları başlayan alanda tesadüfen tarihi olduğu bedellendirilen kalıntılara rastlandı. Bunun üzerine inşaat çalışmaları durdurularak alan müdafaa altına alındı. 2017 yılında birinci kurtarma hafriyatları Amasra Müzesi Müdürlüğünce gerçekleştirildi. Sondaj çalışmalarıyla alanda çok sayıda tarihi sütun ve tarihi bedele sahip mimari kesimler tespit edildi.

Doğal liman vazifesi gören koyları nedeniyle tarihte değerli bir liman kenti ve ticaret merkezi olarak konumlanan Amasra’daki hafriyat çalışmaları Kültür Bakanlığının dayanaklarıyla Amasra Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Bartın Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında sürdürülüyor.

2022 yılının Haziran ayında başlayan geniş çerçeveli hafriyat çalışmalarıyla birlikte tapınak olduğu bedellendirilen alanda şu ana kadar birçok tarihi sütun ve nesne gün yüzüne çıkarıldı.

Bartın Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam bölgedeki kurtarma hafriyatlarının büyük bir titizlikle devam ettiğini söz ederek, “Amasra’da Kum mahallesi sonları içerisinde 2014 yılında Ulusal Eğitime bağışlanmış ve ilkokul inşaatı sırasında tespit edilmiş mimari yapılar sonucunda 2017 yılında Amasra Müzesi tarafından bir kurtarma çalışması gerçekleştirilmiş. ve açılan sondajlarda da sütunlar, mimari kesimler çok sayıda ele geçmiş ve o yıldan bu yana da hafriyat gerçekleştirilmemişti. 2022 yılının Haziran ayında Amasra Müze Müdürlüğü tarafından Kültür Bakanlığı ismine bir kurtarma hafriyatı burada gerçekleştirilmeye başlandı. Amasra Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Bartın Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında kurtarma hafriyatları devam etmekte” dedi.

Yıllar uzunluğu sürebilecek çalışmaların şimdi başında olduklarının da altını çizen Doç. Dr. Çam, “Şu anda aslında başlangıç düzeyindeyiz. Zira yapı şimdi büsbütün ortaya çıkmış değil. Yapının köşe noktalarını öncelikle bulmamız gerekiyor. Epeyce büyük anıtsal ölçülerde sütunlara sahip bu mimarı yapının bir tapınak mı, bir sütunlu cadde mi yoksa bir stoa mı ilişkin olduğu konusunda şimdi kesin bulgulara ulaşamadığımız için üretimin tamamını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Sonrasında da alanda öteki yapıların varlığını da tespit etmemiz ve devam etmemiz gerekiyor çalışmalara. Yani aslında bu bir başlangıç, yıllardır sürecek hafriyat çalışmalarının birinci yılındayız diyebiliriz” halinde konuştu.

Amastris Antik Kentinin ortaya çıkarılmasına yönelik birinci kere hafriyat çalışmaları yapıldığına da değinen Doç. Dr. Çam, “MS 2. yüzyıl ortaları civarında bu yapının inşa edilmeye başladığını düşünmekteyiz. Bu boyutta bir kurtarma hafriyatı yani Amastris Antik Kentinin ortaya çıkarmaya yönelik ve bu kadar büyük boyutlu bir mimari yapının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışma birinci defa gerçekleştiriliyor” dedi.

Batı Karadeniz’de birinci kere anıtsal bir mimari ile karşılaşıldığını ve onarım çalışmaları ile yapıyı en kısa vakitte ayağa kaldırmak istediklerini de kaydeden Doç. Dr. Çam hafriyat çalışmalarına takviyelerinden ötürü Amasra Kaymakamlığına da teşekkür etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bülent Bostancı – Kültür Sanat