Aşırı üzüntü ve mutluluk duyguları orta yaş üstü kadınlarda ani “kalp krizi” riskini artırıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, çok...

Aşırı üzüntü ve mutluluk duyguları orta yaş üstü kadınlarda ani “kalp krizi” riskini artırıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, çok keder ve gerilimin “kırık kalp”, çok sevincin “mutlu kalp” sendromuna hatta kalp krizine neden olabildiğini söyledi.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, ağır hüzün ya da gerilimle oluşan kalp rahatsızlığına “kırık kalp”, çok sevinç ve memnunluk anında oluşana ise “mutlu kalp” sendromu denildiğini belirtti.

Tıp literatüründe “takotsubo kardiyomiyapatisi” olarak bilinen kırık kalp sendromunun sık görüldüğünü lisana getiren Altay, “Ani gelişen ağır gerilim, keder ve üzücü haber üzere durumlarda tam sebebi bilinmese de bedende salgılanan çeşitli unsurlara bağlı olarak süreksiz kalp yetmezliği ve kalp krizleri tablosu ortaya çıkıyor. Bu tablo bizi de çok şaşırtıyor. Hastanın analiz ve elektrokardiyografisine baktığımızda önemli kalp krizi bulguları görüyoruz.” dedi.

Altay, bu durumdaki hastaları süratli formda anjiyoya aldıklarını ve müdahale edildiğini söyledi. Anjiyoya alınan hastaların damarlarının açık çıktığını belirten Altay, şöyle devam etti:

“Aslına bakarsanız ağır kaygı, ağır üzücü his durumunun yaptığı süreksiz bir tablo. Hastanın kalbinin iç kısmına bir görüntüleme yaptığımızda olağan kasılması gereken kalbin bir bölgesinin balonlaştığını görüyoruz. His durum düzenlenmesi ve uygun tedaviyle hasta toparlayabiliyor fakat bu akut tabloda tedavi alınmazsa ani gelişen ritim bozukluklarıyla hasta kayıpları olabiliyor.”

“Duygular dozunda yaşanmalı”

Altay, keder kaynaklı kalp rahatsızlığının yanında ağır memnunluk his durumunda da “mutlu kalp sendromu”nun görülebildiğine dikkat çekti.

Bir imtihanı kazanmak, uzun müddettir iş arayan birinin işe girmesi üzere olumlu bir tabloda şahısların “mutlu kalp sendromu”na bağlı kalp rahatsızlığı yaşayabildiğine değinen Altay, “Mutlu kalp sendromu kırık kalp sendromundaki üzere birebir tablo, yeniden tıpkı ağır his durumu. Bunun yaptığı sempatik deşarj sonrası süreksiz kalp yetersizlikleri oluşabiliyor.” dedi.

Altay, her hissin dozunda yaşanması gerektiğini belirterek, ani durumlardan kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Kırık kalp ve memnun kalp sendromlarının çoğunlukla bayanlarda gözüktüğünü anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Bu durumlar aslında her duyguyu dozunda yaşamak gerektiğini bize gösteriyor. Farklı olan bunların yüzde 90’ı bayanlarda. Duygusal durumları daha ağır yaşayan bayanlarda görülüyor. Çoğunlukla da 50-55 yaşların üstü postmenopozal bayanlarda bu tablo oluyor. O nedenle bu şahıslarda bir haber verilecek ise çok daha dikkatli davranmak lazım. Bu olumlu ya da olumsuz birinde göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı üzere bir şikayet olduğunda önemsemek gerekir. Altında bu türlü bir tablo ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor.”

Kaynak: AA / Gökhan Zobar – Sıhhat