Alanya, Türkiye'nin İslami Otelcilik Merkezi Haline Geliyor

Antalya, uzun kumsalları, güzel koyları ve antik bölgeleriyle Avrupa'dan ve Rusya'dan güneş arayan turistler için bir cazibe merkezi haline geliyor.

Alanya, Türkiye'nin İslami Otelcilik Merkezi Haline Geliyor

Antalya, uzun kumsalları, güzel koyları ve antik bölgeleriyle Avrupa'dan ve Rusya'dan güneş arayan turistler için bir cazibe merkezi haline geliyor.

Özellikle Alanya, Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, Orta Anadolu'dan orta ve üst sınıf insanlar ve İslam ülkelerinden gelen turistler için popüler bir destinasyon haline geldi.

Türkiye'nin ilk İslami oteli Didim'de kurulmasına rağmen Alanya günümüzde İslami otellerin merkezi haline geliyor. İslami prensiplere göre işletilen Antalya'daki Grand Akca Oteli'nin sahibi Ersin Erdoğan, Alanya'nın hem yerli hem de yabancı turistler için neden önemli bir merkez olduğu konusunda şu bilgileri verdi:

"Ülkemizde muhafazakar otel konsepti, 1995 yılında Didim'de bir otelin satın alınarak tesettür dostu bir otel olarak hizmet vermeye başlamasıyla ortaya çıktı.

Bu tesis, İslami otel tatilcilerinin muhafazakar bir tatil deneyimi arayışı sonucunda ortaya çıktı, çünkü İslami prensiplere uygun olmayan tatiller, Türk turizminde muhafazakar bireyler için bir yük haline gelmişti.

Özellikle Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, uzun tatillerini memleketlerinde geçirmek istediklerinde tesettür dostu bir otel bulamıyorlardı.

Hayal edin, 8 haftalık bir tatil için gelen bir gurbetçi, döndüğünde sadece bir haftalık tatil yapmış ve 5 yıldızlı bir otelde konaklamış olan Alman arkadaşına kendi ülkesinde tatil yapamadığını söylemekte tereddüt ediyordu.

Tatil bir ihtiyaç haline gelmişti ve Müslümanlar da kendi dinlerine izin verdiği ölçüde uygun bir tatil ihtiyacına sahipti.

İşte bu ihtiyaç, İslami otel, muhafazakar otel, tesettür dostu otel ve alkolsüz aile oteli gibi kavramlarla tatil yapmanın fikrini ortaya çıkardı.

İlk İslami oteller yeterli talep görünce, 1999 ve 2000 yıllarında muhafazakar insanlara hizmet veren iki otel daha Alanya bölgesinde açıldı.

Bu oteller, sonradan bölgeyi muhafazakar otellerin yoğun olduğu bir bölge haline getirdi” diye konuştu.

Alanya'nın İslami otellerinin Konya, Kayseri ve Ankara gibi muhafazakar şehirlere yakınlığı, Alanya'da muhafazakar otel endüstrisinin hızlı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunduğunu ifade eden Erdoğan,

“Alanya'nın muhafazakar otelleri, sundukları kaliteli hizmet, erkekler ve kadınlar için ayrı havuzlar ve kadınlara özel plajlarla güvenilirliklerini gösterdi.

Alanya'nın muhafazakar otelleri, alkolsüz bir ortamda tatil yapmak isteyen muhafazakar bireylerin tercih ettiği bir destinasyon haline geldi.

Bu tesisler çoğunlukla muhafazakar oteller olarak adlandırılsa da çoğunda üç havuz bulunur: erkekler havuzu, kadınlar havuzu ve karışık havuz.

Antalya ve Alanya bölgelerindeki muhafazakar otellerde konaklayan insanlar sadece izole ortamlarda erkekler ve kadınlar havuzunda dinlenmek istemez, aynı zamanda ailecek birlikte vakit geçirmek için ortak bir havuzda zaman geçirmek ister.

6 yaşından büyük farklı cinsiyetlerdeki çocuklar İslami otellerin erkekler veya kadınlar havuzuna giremezlerdi.

Tabii ki bu, tesettür dostu otelleri tercih eden misafirler için büyük bir sorundu.

Tatillerinde aileleriyle yeterince zaman geçiremeyen insanlar, muhafazakar bir otel seçseler bile birlikte havuzun keyfini çıkarmak istiyorlardı.

Muhafazakar otel misafirlerinin ihtiyaçları sonucunda, karışık havuz adı verilen üçüncü bir havuz ortaya çıktı.

Bazı misafirler 'Muhafazakar bir otelde karışık bir havuzun ne işe yarar?' diye düşünebilir, ancak izole bir üçüncü havuzun ne zararı olabilir ki? İsteyen misafirler aileleriyle birlikte bu havuzdan faydalanabilir.

Eminiz ki Alanya'nın muhafazakar otelleri veya alkolsüz aile otelleri önümüzdeki yıllarda daha da ön plana çıkacak ve muhafazakar tesisler hizmet kalitelerini her geçen gün artıracaktır" diyerek konuşmasını noktaladı.