Araç sahipleri dikkat! Motorine büyük zam geldi, fiyat 28 liranın üzerine çıktı

Brent petrol ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Son periyotta üst üste...

Araç sahipleri dikkat! Motorine büyük zam geldi, fiyat 28 liranın üzerine çıktı

Brent petrol ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Son periyotta üst üste gelen akaryakıt artırımlarına bir yenisi daha eklendi. Motorinin litresi 1 lira 95 kuruş artarken, fiyat değişikliği bu geceden itibaren pompaya yansıtıldı.

MOTORİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

Zammın akabinde İstanbul’da 25.94’ten satılan motorinin litresi 27.89’a yükseldi. Motorinin litresi Ankara ve İzmir’de 26.06’dan 28.01’e çıktı.

ZAMLAR ÜST ÜSTE GELDİ

27 Mayıs tarihinde akaryakıta 1 lira 45 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş artırım gelmişti. 28 Mayıs tarihinde akaryakıtın litresi 70 kuruş, motorinin litresi 97 kuruş artmıştı. 2 Haziran tarihinde de akaryakıt 1 lira 22 kuruş, motorin ise 1 lira 49 kuruş zamlanmıştı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında kabahat duyurusunda bulunmasının akabinde, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.