AgeSA, “2050 Net Sıfır Emisyon” Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Sabancı Holding ve Ageas iştiraki olan AgeSA, sürdürülebilirlik çalışmalarının temeline düşük karbon izi, tasarruf ve...

AgeSA, “2050 Net Sıfır Emisyon” Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Sabancı Holding ve Ageas iştiraki olan AgeSA, sürdürülebilirlik çalışmalarının temeline düşük karbon izi, tasarruf ve geri dönüşüm üzere prensipleri koyarak, 2022 yılında karbon emisyonunu 2019 yılına nazaran 756 ton azaltmayı başardı.  

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası dalının başkan kuruluşlarından AgeSA, 5 Haziran Dünya Etraf Günü, vesilesiyle doğal kaynakların tasarruflu kullanımının kıymetine dikkat çekiyor. LEED Gold Yeşil Ofis sertifikalı merkez ofisiyle tabiata dost yapısını somutlaştıran AgeSA, “2050 Net Sıfır Emisyon” amacına ulaşmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Yürüttüğü projelerle harcadığı çevresel kaynakları azaltmayı başaran AgeSA, 2022 yılsonu bilgilerine nazaran şirket araçlarının yakıt tüketiminden, ofislerin doğal gaz tüketiminden ve elektrik kullanımından kaynaklanan karbon emisyon ölçüsünü 2019 yılına kıyasla 756 ton azalttı. Bu paha 1850 ağacın atmosferden emdiği karbon emisyonuna eşit.

Artan nüfus, süratli kentleşme ve iklim değişikliği su kaynakları üzerinde büyük baskılar yaratıyor. Tüm bilimsel datalar hem global ölçekte hem de Türkiye için bir su krizinin yakın olduğunu gösteriyor. Bu şuurla tasarruf çalışmaları gerçekleştiren AgeSA, 2019 yılından bu yana tükettiğimiz suyu yüzde 77 oranında azalttı ve çalışan sayısı artmasına karşın kişi başı su tüketiminde %82 tasarruf sağladı. 

Mevcut tasarruflara ek olarak kendilerine yüzde 10 güç performansı güzelleştirmesi ve su tüketiminde ise yüzde 50 tasarruf gayesi koyduklarının altını çizen AgeSA Hayat ve Emeklilik İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Burak Yüzgül, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kaynak kullanımını satış süreçlerinde de azalttık. Taşınabilir uygulama, biyometrik imza, sesli onay ve uzaktan satış uygulamaları üzere dijital dönüşüm faaliyetlerimiz sayesinde satış süreçlerinde 24 milyonu aşkın adet kağıt basılmasını ve 341 ağacın kesilmesini önledik. 140 ton karbon emisyonu tasarrufu ve 124 milyon litreyi aşkın su tasarrufuna katkıda bulunduk. 2021 yılında Avrupa Birliği’nde tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması ve 2022’de Birleşmiş Milletler’in 2024 yılına kadar global plastik mutabakatı için belirlediği maksatlar doğrultusunda tek kullanımlık pipet, plastik çatal/kaşık/bıçak, plastik bardak, plastik karıştırıcı ve plastik tabakları kullanımdan kaldırdık. Bu çalışmalar sonucunda şirket, 2022 yılında 2021 yılına nazaran toplam atık ölçüsünü yüzde 35 azaltmayı başardık. Hayata geçirdiğimiz çalışmalarla çevreyi, doğayı ve dünyayı korumak için adımlar atmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı