Türk Dünyası Günleri etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor

Türk Dünyası Günleri aktiflikleri tüm süratiyle devam ediyor MHP Genel Lider Yardımcısı Sadir Durmaz; “Her...

Türk Dünyası Günleri etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor

Türk Dünyası Günleri aktiflikleri tüm süratiyle devam ediyor

MHP Genel Lider Yardımcısı Sadir Durmaz;

“Her türlü zorluklara karşın Kızılelma yürüyüşümüz hiç duraksamadı”

KASTAMONU – Kastamonu Belediyesi tarafından organize edilen ve 28 ülkeden 15 bin kişinin katılmasının beklendiği Türk Dünyası Günleri aktiflikleri Toplu Açılış Merasimi ile devam etti. Merasime katılan MHP Genel Lider Yardımcısı Sadir Durmaz, her türlü zorluklara karşın Kızılelma’ya yürüyüşlerinin hiç duraksamadan devam edeceğini kaydetti.

Kastamonu Belediyesi tarafından 1994 yılından bugüne organize edilen ve bu yıl 22’ncisi düzenlenen Türk Dünyası Günleri aktiflikleri Toplu Açılış Merasimi ile devam etti. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Toplu Açılış Merasimi öncesinde Kaya Kuzucu konser verdi. Konserin akabinde Toplu Açılış Merasimine geçildi.

“Kastamonu, 900 yıldan fazla Türk yurdudur”

Merasimde konuşan MHP Genel Lider Yardımcısı Sadir Durmaz, Kastamonu Belediyesinin bir birincisi gerçekleştirerek, kardeş ve dost ülkelerden, Türk diyarlarından, kıymetli birçok ismi buluşturduğunu kaydetti. Turan kokan manalı bir merasimde olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Durmaz, “Sahip olduğu tarihi ve kültürel pahaları, doğal hoşlukları, manevi mirasıyla, Türk Dünyası’nın kalbinde taht kurmuş ve 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Kastamonu’da, manalı bir etkinlikteyiz. Kastamonu, Türkistan coğrafyası ile bağlarını canlı tutan, kültürel kıymetlerimizi yaşayan ve yaşatan bir kentimizdir. 7 bin yılı aşan tarihiyle kadim bir medeniyet kenti olan Kastamonu, 900 yıldan fazladır Türk yurdudur. Geçmişi kahramanlıklarla dolu Kastamonu, ulusal çabanın cefakar kenti, ulusal vakarın yuvasıdır. Böylesi bir kent, hizmetin en hoşunu, en güzelini hak etmektedir. Hamdolsun Belediye Liderimiz, Kastamonu’nun pahasının şuurunda, sorumluluğunun farkındadır” dedi.

MHP’nin üretken belediyecilik anlayışında belediyelerin kenti imar ederken, kuşakları de ihya edecek çalışmaların içinde olmak zorunda olduğunu belirten Durmaz, “Belediyeler, bir yandan kentin maddi muhtaçlıklarını temin ederken, başka yandan toplumsal projeler ve çeşitli etkinliklerle kültürel erozyona karşı, toplumsal direncin ve ulusal hafızanın da merkezi olmalıdırlar. Bu açıdan, belediyelerimizin adanmışlık anlayışıyla, ulusal şuurla planlanmış hizmetlerini görmek bizleri hem şad etmekte hem de gururlandırmaktadır” diye konuştu.

10 tesisin açılışı yapıldı, 7 tesisinde temeli atıldı

Üretken belediyecilik anlayışını en hoş biçimde uygulayan Kastamonu Belediyesinin projelerinden de bahseden Genel Lider Yardımcısı Sadir Durmaz, “Atıksu Arıtma Tesisi, Çocuk Bakımevi ve Oyuncak Kütüphanesi, Budamış Dere Islahı, 3. Etap Sokak Sağlıklaştırma, KASMEK (Kastamonu Belediyesi Meslek Eğitimi Kursları), Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezi, Park Bahçeler Yerleşkesi, Esentepe Mahalle Konağı, Şehit Öğretmenler Parkı ve Semt Alanlarının açılışını yapıyoruz. Karaçomak Barajı Mesire Alanı’nın, Manisiz Ömür Merkezi’nin, Toklutepe Mesire Alanı’nın, Hobi Bahçeleri’nin, Olukbaşı Hayat Parkı’nın, Rauf Denktaş Ömür Parkı’nın, M. Akif Ersoy Mahallesi Kapalı Pazar Yeri’nin ve Parkının da temelini atıyoruz. Açılışını gerçekleştireceğimiz ve temelini atacağımız tesislerin Kastamonu’muza güzel olmasını diliyorum. Belediye Liderimiz Sayın Rahmi Galip Vidinlioğlu’nu, çalışma arkadaşlarını, bedelli meclis üyelerimizi, teşkilatımızı, emeği geçen her bir kardeşimi, kente kıymet katan projeleri hayata geçirmelerinden ötürü tebrik ediyorum” biçiminde konuştu.

“Her türlü zorluklara karşın Kızılelma yürüyüşümüz hiç duraksamadı”

Her türlü zorluklara karşın göğüs germesini bildiklerini ve Kızılelma yürüyüşlerinin hiç duraksamadığını belirten Durmaz, şöyle konuştu: “MHP olarak, Türk’ün birliğine duyduğumuz hasretten, Türk milletinin farklı coğrafyalara düşmüş varlığının gün gelip tekrar bütünleşeceğine yönelik inancımızdan bir gün bile vazgeçmedik. Siyasetimizin her anında ve her yerinde, gençlik yıllarımızda duvarlara yazdığımız, üzerine yeminler ettiğimiz Turan mefkuresi çok kıymetli bir yer tutmuştur. Bu uğurda kimi vakit Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov’un sözüyle “asra bedel günler” yaşadık, kimi vakit tabutluklarda azaplara dayandık, kimi vakit da, “ütopyanın peşinden koşan hayalperestler” olduk. Ancak içimizdeki Türklük sevdası, coşkusunu hiç kaybetmedik, Turan idealimiz aklımızdan hiç çıkmadı; Kızılelma yürüyüşümüz hiç duraksamadı. Şükürler olsun ki bugün bu kutlu davamız, Türk Devletleri Teşkilatı’yla ete kemiğe büründü. Türk coğrafyasından yükselecek müşterek sesin çığlığı hepimize heyecan vermektedir. Bu nedenle, Türk Devletleri Teşkilatı’nı kıymetli buluyor, bugün buradaki buluşmanın, manalı ve pahalı olduğunu düşünerek, örneklerinin çoğalmasını istek ediyoruz. Türk Dünyasının bir ve birlikte olması, yalnızca Türkleri ilgilendiren bir durum değildir; aslında insanlık ismine da bir umut olarak değerlendirilmelidir. Medeniyetler ortasındaki uğraşın vekalet savaşlarına dönüştüğü, petrolün insan kanına tercih edildiği günümüzde, insanlığın onurunu kurtarmak yeniden Türk’ün vicdanı ve adaletiyle mümkün olacaktır. Bizim buna inancımız tamdır ve bizim fikirlerimiz, bizim tekliflerimiz Türk tarih ve kültür havzasında filizlenip olgunlaşmaktadır. Tarihimizin ve coğrafyamızın bizlere yüklediği sorumlulukların farkındayız ve siyasetimizi de bu sorumluluk anlayışıyla yapmaktayız”

Durmaz, şunları kaydetti: “Tarihini bilmeyenler, tarihine yabancılaşanlar, hatta tarihini inkar edenler tedavisi imkansız köksüzlük hastalığına tutulmuşlardır. Vakit zaman “ne işimiz var Suriye’de”, “ne arıyoruz Libya’da”, “ne yapıyoruz Afganistan’da” sorusunu soranlar, işte bahsettiğimiz marazi kimlik ve kişiliklerdir. Bunlara karşın Türkiye Cumhuriyeti, kültür ve gönül coğrafyasının her bir köşesine elini uzatmakta, bir ve birlikte olmanın çabasını vermektedir. Hamdolsun Ulusal hafızamız diridir. Bugün bize düşen vazife; ortak kültürümüzden ve tarihimizden aldığımız mirası, gelecek jenerasyonlara, en hoş halde aktarmak ve onun daha ileriye götürülmesini teşvik etmektir”

“İttifak nerede diyenlere ittifak meydanlarda diyoruz”

Kastamonu’nun Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren vilayetlerin başında geldiğini hatırlatan Kastamonu Belediye Lideri Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “21 yıldır devam ettirdiğimiz Türk Dünyası Günlerini bu yıl çok daha farklı bir konsepte yapıyoruz” dedi.

1985 yılında Büyükşehir’e okumak için gittiğini anlatan Lider Vidinlioğlu, “O vakit belik makûs yolu sapacaktık lakin İdeal Ocaklarımızdan Allah razı olsun. Ocak sayesinde paylaşmayı ve memleket sevdasını, devlet sevdasını, millet sevdasını öğrendik. İki lafımızdan birisi ya millet ya bayrak oldu. Ocaklarımız o yüzden kutsala sahip çıktığımız yerdir. 1991 yılında Erbakan hoca ve geçtiğimiz günlerde merhum olan Aykut Edibali’nin birlikte başını çektiği o kutsal ittifak o vakit kökünü bu topraklardan almış iki tane siyasi akımın ittifakıydı. Ortadan 30 yıl geçti. O günün kutsal ittifakının ete kemiğe bürünmüş haline bugün Cumhur İttifakı diyoruz. İttifak ise nerede diyenlere işte ittifak şu anda burada meydanlarda diyoruz. Bu takımlar 2023 yılını da 2053 yılına da bizleri taşıyacaktır. Zira bu takımların ayakları bu topraklara basar. Bu takımlar Türkiye’den diğer Turan’dan öbür mazlum milletlerden diğer bir düş görmezler. Ayaklarını bu topraklara basar ve pergel üzere açılarak daima bu toprakların düşlerini kurarlar. Onun için Cenab-ı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi devam ettirsin. 1991 yılından sonra köprünün üzerinden çok sular geçti. O gün biz Türk Dünyası derken bize hayal görüyorsunuz diyenler işte bugün Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu, ete kemiğe büründü. Bundan sonrasında bizim artık ortamızda fitne, fesat yok, huzur ve kardeşlik var. Bundan sonrası artık Kızılelma’ya. Allah’ın müsaadesiyle birlikte yürümeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“Türkler, dünya tarihine tekrar istikamet vermektedir”

Mensubu olmaktan onur duyduğu Türk ırkının Dünya uygar tarihine istikamet veren yegane ırklardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken Kastamonu Valisi Avni Çakır ise, “Tarihin her yerinde Dünya’da ilim, irfan, kültür ve medeniyetin ilerlemesinde Türkler çığır açan soylu bir devlettir. Türkler özgürlüklerine düşkündür. 1. ve 2. Dünya Savaşları başta olmak üzere iki kutuplu dünya nizamında yaşanan soğuk savaş, bizleri Türk coğrafyasında derinden etkilemiştir. Sovyetler Birliğinin dağılması sonucunda 1990 yılının başlarında Türk devletleri Orta Asya’da tarih sahnesine yine çıkmışlardır. Ülkemiz, milletimiz ve Türk devletleri ortasında gönül köprümüz bu tarihten itibaren artık daha güçlü ve daha sağlamdır. Türkler, artık dünya tarihine evvelden olduğu üzere bugünde tekrar taraf vermektedir” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Kastamonu Belediyesi tarafından çalışmaları tamamlanan tesisler ile temeli atılacak olan tesislerin açılış kurdelesi kesildi.

İhlas Haber Ajansı / Vedat Yunus İkizoğlu – Kültür Sanat