ABD, TSK’nın olası Suriye harekatından endişeli: Üst düzey temaslarda bulunduk ancak Türkiye geri adım atmıyor

Türkiye‘nin yakında başlatmayı planladığı yeni Suriye operasyonuyla ilgili tartışmalar sürüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı...

ABD, TSK’nın olası Suriye harekatından endişeli: Üst düzey temaslarda bulunduk ancak Türkiye geri adım atmıyor

Türkiye‘nin yakında başlatmayı planladığı yeni Suriye operasyonuyla ilgili tartışmalar sürüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yeni bir operasyon başlatmasından telaş ettiğini belirterek “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik mümkün askeri faaliyetlerle ilgili yükselen telaffuzundan büyük telaş duyuyoruz” dedi.

“TÜRK HÜKÜMETİYLE ÜST SEVİYE TEMASLARDA BULUNDUK”

Leaf, dün ABD Kongresi’nde düzenlenen oturumda, “Bunu durdurmak için diplomatik gayretlerimizi artırdık” dedi. ABD’li yetkililerin mevzuyla ilgili Türkiye’yle pek çok görüşme yaptığını kaydeden Leaf, bölgedeki bir askeri operasyonun istikrarı ve IŞİD’le çabayı tehlikeye düşüreceğine inandıklarını söyledi. Leaf, “Türk hükümeti görüşlerimizin pek farkında. Kendileriyle üst seviye temaslarda bulunduk” diye konuştu.

“ABD’NİN İKNA GAYRETLERİ ŞU ANA DEK BAŞARISIZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Leaf, bu gayretlerin Türkiye’yi planlarından vazgeçmeye ikna edip etmediği sorusuna cevabında “Bunu yapacakları konusunda garanti veremem” diyerek ABD’nin ikna uğraşlarının şu ana dek başarısız olduğunu ve Türkiye’nin geri adım atacağına inanmadıklarını söz etti.

ABD VE RUSYA, TÜRKİYE’NİN MÜMKÜN HAREKATINDAN RAHATSIZ

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’yi destekleyen ABD, daha evvel de Türkiye’nin mümkün operasyonundan rahatsızlığını lisana getirmişti. Sözcü’de yer alan habere nazaran emsal bir itiraz da Suriye’de Beşşar Esed idaresini destekleyen Rusya’dan gelmişti. Suriye operasyonu tartışması, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatlarına iki ülkenin “Terör örgütü PKK’yı destekledikleri” gerekçesiyle itiraz ettiği bir periyotta yaşanıyor.