“5 milyar dolar çaldılar” diyen Kılıçdaroğlu’ndan sert sözler: Burunlarından getireceğim

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, borsadaki manipülasyon argümanlarına ait yeni bir paylaşımda bulundu. Paylaşımında Kılıçdaroğlu,...

“5 milyar dolar çaldılar” diyen Kılıçdaroğlu’ndan sert sözler: Burunlarından getireceğim

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, borsadaki manipülasyon argümanlarına ait yeni bir paylaşımda bulundu. Paylaşımında Kılıçdaroğlu, “Türkiye tarihinin en büyük borsa manipülasyonlarına şahit oluyoruz. Küçük yatırımcıyı göz nazaran göre soyuyorlar. Piyasada küçük yatırımcılardan toplamda 5-5,5 milyar dolar çaldılar. SPK yetkilisi Bloomberg’e “sistemik risk” yok diyor. Palavra söylüyorlar, sistematik risk var” dedi.

“SPK’YA SON KERE SESLENİYORUM”

SPK’ya bir sefer daha davette bulunan Kılıçdaroğlu, “Uyarmıştım, izliyorum demiştim. Tek tek not alıyorum derken blöf yapmıyordum. Soyguncuları uyarıyorum. Fitil fitil burunlarından getireceğim. Milletin parası onların boğazına dizilecek! Buradan SPK’ya son defa sesleniyorum. Aklınızı başınıza toplayın ve misyonunuzu yapın. Manipülatör kümeleri çabucak temizleyin. Tekrar ediyorum, son kez…” sözlerini kullandı.

SPK DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’da yaşanan Fiyat Hareketleri ile ilgili olarak açıklamada bulunmuştu. SPK, “Yasalar çerçevesinde, yatırımcıların korunmasını ve sermaye piyasasının gelişimini ön planda tutmaktadır” diye belirtti.

SPK’nın yaptığı açıklama şöyle: “Son günlerde birtakım basın yayın organlarında ve toplumsal medya mecralarında borsada yaşanan dalgalanmalara ait çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması mecburî olmuştur. Hisse senetlerinde yapılan süreçler Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilirken, Şuramız da gerçek ve hukuksal bireylerin piyasa bozucu hareketlerine karşı nezaret ve kontrolünü daima olarak yapmaktadır. Şuramız, yasalar çerçevesinde, yatırımcıların korunmasını ve sermaye piyasasının gelişimini ön planda tutmaktadır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”