KTO Lideri Ömer Gülsoy büyümeyi yorumladı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA) Büyüme sayılarının beklentileri karşıladığını belirten Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) bilgilerine...

KTO Lideri Ömer Gülsoy büyümeyi yorumladı

KTO Lideri Ömer Gülsoy büyümeyi yorumladı - 01/12/2022

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Büyüme sayılarının beklentileri karşıladığını belirten Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) bilgilerine nazaran, Türkiye iktisadı 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 3.9 büyümüştür. Küresel piyasada yaşanan tüm aksiliklere ve tedarik zincirlerindeki aksamalara karşın mevcut yüzde 3.9’luk büyüme sayısı beklentileri karşılamıştır. Yeni iktisat planının ve bu kapsamda ele alınan usullerin bu büyümeye olan olumlu katkılarını görmekteyiz. Bu sayılar, Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi ismine umut vericidir. Sonraki devirlerimizde de bu büyümeyi istikrarlı ve sürdürülebilir kılacak çalışmalar yapmamız gerekmektedir” dedi.

Büyümenin kalıcı ve sürdürülebilir olması ve yatırımların artması için fiyat istikrarı ve finansal istikrarın hayati değer taşıdığına vurgu yapan Lider Gülsoy, “Sanayi kesiminin nitelikli işgücü, verimlilik ve yerli hammadde girdileriyle desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıyeten devam eden yapısal sıkıntılarının tahlile kavuşturulması ve dayanakların devam etmesi ehemmiyet arz etmektedir. Bu sayılar, ülkemizin yatırım ve üretim kararlılığının en güç kurallar altında dahi devam ettiğini göstermesi bakımından çok değerlidir. Mevcut yatırım iştahının faal bir biçimde korunması ve desteklenmesi değer arz etmektedir. Ek olarak, turizm gelirlerindeki artış ölçüsü da sevindiricidir. Bunu da gözden kaçırmamamız gerekmektedir. Avrupa’daki güç krizi öngörülen biçimiyle devam ederse, kış turizminde de ülkemize kıymetli turizm geliri sağlanacağı kanaatindeyim. ” sözlerini kullandı.

Pandemi sonrası yaşanan yüksek enflasyon üzere olumsuz birtakım gelişmeler gelir dağılımını bozsa da, Türkiye’nin büyümeye devam edebildiğini, süratli büyüme kabiliyetine sahip olduğunu bir kere daha açıklanan bu sayıların ortaya koyduğunu belirten Lider Gülsoy, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Avrupa ve ABD’de tesirleri hissedilen global resesyonun ülkemize çeşitli açılardan yansımalarının olduğu, global emtia ve güç fiyatlarının arttığı, bir yandan da tedarik zincirlerindeki meselelerin hala tam olarak çözülmediği bu sıkıntı devirde; Türkiye iktisadının 2. çeyrekte yüzde 7,6 oranında büyümesinin akabinde 3. Çeyrekte de yüzde 3,9 büyüme göstermesini memnuniyetle karşılıyoruz. Açıklanan bu olumlu bilgi, 2022 yıllık büyüme amacı olan yüzde 5’lik büyümenin yakalanabileceğini, hatta bu gayenin üzerine çıkılabileceğini işaret etmektedir. İş dünyamız bütün şiddetli kurallar altında dahi canla başla çalışmaktadır. Burada kıymetli olan sürdürebilirliktir. Göstergeler gerçek dalın çalışmaktan, üretmekten vazgeçmediğini ortaya koymaktadır. Ayrıyeten, güç ve sanayi yatırımları da istenilen düzeylere ulaşırsa büyümemize tesiri daha da fazla olacaktır. Vakit geçirmeden rotamızı kesintisiz büyümeye çevirip, yapısal değişiklikleri tamamlamamız gerekiyor. Daha fazla üretim, yatırım, istihdam, ihracat için kamu ve özel kesim el birliği ve ortak akıl ile artık daha çok çalışma vaktidir. Önümüzdeki periyotta de Türkiye’nin daha fazla nitelikli büyümesi, büyümenin tabana istikrarlı yayılması ve dış talebe dayalı büyümesine daha fazla katkı sunmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Özel dalın azmi ve iştahı yerinde fakat Finansman konusunda dayanak beklediğimizi bir sefer daha vurgulamak istiyorum. Bu kuvvetli süreçte tüm problemlerimizde yanımızda olan güçlü sesimiz TOBB Liderimiz Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, iş dünyamıza sağladığı takviyeler nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum.”