Twitter moderasyon grubunun yetkilerine kısıtlama getirildi!

Elon Musk‘ın Twitter‘ı satın almasıyla birlikte şirket içi kıyım periyoduna girildi. Musk, Twitter moderasyon takımının...

Twitter moderasyon grubunun yetkilerine kısıtlama getirildi!

Elon Musk‘ın Twitter‘ı satın almasıyla birlikte şirket içi kıyım periyoduna girildi. Musk, Twitter moderasyon takımının birtakım yetkilerine kısıtlama getirdi. Twitter güvenlik ve doğrulama lideri Yoel Roth, şimdiki durum ile ilgili bilgi verdi.

ELON MUSK, TWİTTER MODRASYON GRUBU İÇİN KISITLAMA GETİRDİ

Şirketin güvenlik ve doğrulama lideri Yoel Roth, mevzu hakkında Twitter üzerinden açıklama yaptı. Toplumsal medya platformunda çalışanların neredeyse yarısının işine son verildiğini belirten Roth, Twitter’ın temel kontrol yetenekleriyle ilgili yeni durumdan bahsetti.

TWİTTER ÇALIŞANLARIN YARISININ İŞİNE SON VERİLDİ

Şirket ile ilgili istatistik paylaşan Roth, “Twitter’daki inanç ve güvenlik takımının yaklaşık yüzde 15’i işten çıkarıldı. Bununla birlikte, firmamızda çalışanların yaklaşık yüzde 50’sinin işine son verildi. İşten çıkarma ve yetki kısıtlamasından en az etkilenen takım olduğumuzu belirtmek istiyorum.” sözlerine yer verdi.

Twitter idaresi, güvenlik gerekçesiyle geçen hafta kimi yetkilere kısıtlama getirdi. Kısıtlanan yetkilerin önümüzdeki günlerde çalışanlara tekrar tanımlanacağı açıklandı. Bununla birlikte Roth, bu atağın ne vakit yapıldığını açıklamasa da Elon Musk’ın şirketi satın almasından sonra başladığı düşünülüyor.

Roth’a nazaran Twitter, unutulan parola isteklerine yardımcı olmak ve kimi askıya alma itirazlarına yardımcı olmak üzere “birkaç iş akışının önceliklerini azaltmak” zorunda kaldı. Ayrıyeten, şirketin önümüzdeki günlerde bu süreçleri tekrar otomatize etmek için çalışmalara başladığını belirtti.

Roth, Twitter moderasyon takımının önümüzdeki hafta yapılacak ABD orta seçimleri öncesinde bir kaygı kaynağı haline geldiğinin altını çizdi. Geçen hafta Twitter’ın bir “içerik denetleme konseyi” uygulayacağını söyleyen Musk, Twitter’ın denetlemeye odaklandığını tabir etmişti.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji