Türkiye’den NATO üyesi olmak için başvuru yapan İsveç ve Finlandiya’ya 10 şart

İsveç ve Finlandiya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde NATO’ya yaptığı müracaat gündemdeki yerini müdafaaya devam...

Türkiye’den NATO üyesi olmak için başvuru yapan İsveç ve Finlandiya’ya 10 şart

İsveç ve Finlandiya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde NATO’ya yaptığı müracaat gündemdeki yerini müdafaaya devam ediyor. Türkiye, teröre verdikleri takviye nedeniyle iki ülkenin de üyeliklerine oylamada “hayır” oyu vereceğini açıklamıştı.

İKNA ETMEK İÇİN ANKARA’YA HEYET YOLLAMIŞLARDI

Türkiye‘nin olumsuz tavrını değiştirmek için İsveç ve Finlandiya, Ankara’ya heyet gönderdi. İki ülkenin NATO’ya üyelik müracaatlarına ait istişare toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Yapılan açıklamada iki ülkeden somut adımlar beklendiği; terörle bağlantılarını sonlandırmaları ve ülkemize uyguladıkları ambargoların kaldırılması istendi.

“TUTUM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, da yaptığı açıklamada, “Son periyotta bize NATO’nun genişlemesi konusunda esnek olmayı telkin edenlerin terör örgütleriyle alakalarını sorgulamaktan ısrarla kaçması kararlı duruşumuzun haklılığını ispatlamaktadır. Bu bahiste muhataplarımıza deklare ettiğimiz beklentilerimiz karşılanmadan tavır değişikliğine gitmeyeceğiz” sözlerini kullanmıştı.

10 UNSURLUK TALEP LİSTESİ

Öte yandan Ankara’nın müzakerelerin sürdüğü İsveç ve Finlandiya’ya ilettiği talepler ortaya çıktı. Yeni Şafak’ın haberine nazaran bu hususlar şu biçimde:

  1. İki ülkeden, Türkiye‘nin PKK, DHKP/C, DEAŞ, FETÖ ve uzantıları dahil terör örgütleriyle yürüttüğü uğraşta dayanak vermeleri istendi.
  2. Terör örgütlerinin savunuculuğunu yapan İsveç ve Finlandiya’nın terörle çaba için gerekli yasal düzenlemeleri ve hukuksal altyapıyı kurmaları gerektiği belirtildi.
  3. Ülkelerinde bulunan PKK’nın uzantılarına ilişkin temsilciliklerin kapatılması ve açılması teşebbüslerinin engellenmesi gerektiği vurgulandı.
  4. İki ülkede yapılan FETÖ faaliyetlerine müsaade verilmemesi, iltisaklı internet sitesi ve medya organlarının kapatılması istendi.
  5. İade, mal varlığı dondurma ve terör iltisaklı derneklerin kapatılması taleplerinin karşılanması belirtildi.
  6. İsveç ve Finlandiya’da bulunan terörle temaslı bireylerin hudut dışı ve iade edilmesi vurgulandı.
  7. PKK ve DHKP-C üzere terör örgütlerinin paçavralarıyla şov yapılmasına müsaade verilmemesi belirtildi.
  8. İki ülkenin Türkiye ile istihbarat paylaşımı yapılması istendi.
  9. İki ülkeden de Türkiye’ye yönelik savunma sanayii kısıtlamalarının kaldırılması istendi.
  10. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmaları halinde bu taahhütleri yerine getirmeleri gerektiği de belirtildi.