Küresel piyasalarda karışık bir seyir izleniyor

Ukrayna’nın doğusundaki Rus ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu ortasında birtakım silahlı çatışmaların yaşandığına yönelik savlar, piyasalarda...

Küresel piyasalarda karışık bir seyir izleniyor

Ukrayna’nın doğusundaki Rus ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu ortasında birtakım silahlı çatışmaların yaşandığına yönelik savlar, piyasalarda oynaklığın artmasına neden oldu.

Avrupa ve ABD merkez bankası yetkililerinin konuşmalarının yanı sıra ağır data gündemi takip edilecek.

ALTININ ONSU 1900 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI

Kelam konusu haber akışının tesiriyle “güvenli liman” olarak nitelendirilen altının ons fiyatı Haziran 2021’den bu yana birinci kere 1.900 doların üzerini test etti. Brent petrolün varili ise dün yüzde 1’in üzerinde bedel kazanarak 91,2 dolardan günü tamamlamasının akabinde bugün 90,6 dolar düzeylerinde bulunuyor.

NEW YORK BORSASINDA SATIŞ YÜKLÜ SEYİR

Bu gelişmelerle New York borsasında dün satış yüklü bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 1,78, S&P 500 endeksi yüzde 2,12 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,88 bedel kaybetti. Dolar endeksi 95,8 düzeylerinde yatay hareket ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2 kritik eşiğinin çabucak altında bulunuyor.

ECB DEĞERLENDİRMESİ BEKLENİYOR

Avrupa tarafında, devam eden jeopolitik tansiyonun tesiriyle hisse piyasalarında dün satış yüklü bir seyir izlenirken, güç fiyatları ve para siyasetlerinin seyrine ait değerlendirmeler gündemin odağındaki yerini koruyor. Memleketler arası Para Fonu (IMF) yetkililerinin, arz kesintilerinin enflasyonu hızlandırdığını ve Avrupa’da toparlanmayı zayıflattığını belirten bir yazı kaleme almasının akabinde bugün gözler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin değerlendirmelerine çevrildi.

AVRUPA BORSALARI KAYIPTA

Bu gelişmelerle dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,87, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,67 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 kıymet kaybetti.

EURO DOLAR PARİTESİ 1.1360

Euro/dolar paritesi dün yüzde 0,2’lik düşüşle 1,1360 düzeyine gerilemesinin akabinde bugün yatay seyrediyor.

JAPONYA’DA ENFLASYON GERİLEDİ

Asya tarafında Japonya’da koronavirüs salgınına karşı halihazırda uygulanan kısmi inanılmaz hal ile hudut tedbirlerinin kademeli hafifletileceği açıklanırken, AB’nin Çin’den ithal edilen çelik ilişki elemanlarına gümrük tarifeleri uygulayacağı bildirildi. Öte yandan bugün açıklanan bilgilere nazaran Japonya’da enflasyon ocakta yıllık yüzde 0,5’e gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 artışla, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 düşüşle seyrediyor.

BIST 100 ENDEKSİ KIYMET KAYBETTİ

Yurt içinde dün Borsa İstanbul’da oynaklığın yüksek seyretmesiyle olumlu ve negatif fiyatlamalar ortasında gidip gelen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,54 kıymet kaybıyla 2.009,99 puandan tamamladı. Dolar/TL, dar banttaki yatay hareketine devam ederken, bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,5770’ten süreç görüyor.