Yerli kuru fasulyeyle çiftçiye 1,5 milyon liralık takviye

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alım garantisiyle yaz başında birinci sefer dağıttığı yerli kuru fasulye tohumu kara...

Yerli kuru fasulyeyle çiftçiye 1,5 milyon liralık takviye

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alım garantisiyle yaz başında birinci sefer dağıttığı yerli kuru fasulye tohumu kara kış öncesi çiftçinin yüzünü güldürdü. Hasadın akabinde çiftçinin eserini piyasa fiyatının iki katına alan Büyükşehir Belediyesi’nin birinci durağı Ödemiş oldu. Projeyle beş ilçede 97 çiftçiye 1 buçuk milyon liralık dayanak sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla küçük üreticiye takviyeler artarak devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin alım garantisiyle yaz başında birinci sefer dağıttığı yerli kuru fasulye tohumu kara kış öncesinde çiftçinin rahat nefes almasını sağladı. Hasadın akabinde çiftçinin eserini piyasa fiyatının iki katına, kilosunu 45 liradan alan Büyükşehir Belediyesi’nin birinci durağı Ödemiş’in dağ köylerinden Horzum oldu. Horzum köyünde 100 dönümlük alana ekim yapan 26 üreticiye 300 bin liranın üzerinde dayanak sağlandı. Projeyle beş ilçede 97 çiftçiden 1 buçuk milyon liralık eser alındı.

Bu yıl birinci kere Bergama, Foça, Menderes, Urla ve Ödemiş ilçelerinde başlatılan projeyle üreticilere 3 ton yerli kuru fasulye tohumu dağıtılmış ve toplamda 322 dönümlük alana ekim yapılmıştı.

2023’te amaç 3 bin dönüm
İzTarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, “İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ ideolojisinin bir öteki ayağındayız. Hem yoksullukla hem iklim kriziyle çaba hem de atalık tohumların desteklenmesi için yürüttüğümüz bu projede Horzum köyündeyiz. Burası Ödemiş’in yüksek rakımlarında olan, daha evvelce de kuru fasulye üretimi yapan bir köy. Biz bu sene beş ilçemizde bu projeyi uyguladık. Evvel nohutla başlattık, kuru fasulyeyle devam ettik. Karakılçıkla bu iki yerli tohumu üreticilerimize verdik. Bu sene topladığımız mahsulü tohum için ayıracağız. Yaklaşık 25 tona yakın bir alım yapacağız. Bu mahsullerin seneye 3 bin dönümlük alanda ekimini yapmak ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Çiftçilerimize dayanağımız nohutta, kuru fasulyede, karakılç ıkta, saz çavdarında devam edecek” dedi.

“Şehirde art mahalleler, kırsalda uç noktadaki köyler”
Piyasanın iki katı fiyatına alım yaptıklarını vurgulayan Murat Onkardeşler, “Üreticinin ürettiği yerde kalması en değerli gayemiz. Liderimiz kentte art mahalleleri önemsediği üzere kırsalda da uzak köyler öne çıkıyor. Bu noktalarda yazgısına terk edilmişlik var. Liderimiz sahip çıkıyor ve dokunuyor. Biz bu projede birçok ilin borsasında 20 liralardan alınan eseri 45 liradan satın alıyoruz. Üreticimizin çocuklarını kendi köylerinde yetiştirmelerini ve üretimden kopmamalarını sağlıyoruz” biçiminde konuştu.

“Tarımdan vazgeçemeyiz”
Projenin çiftçilere umut olduğunu söyleyen Horzum Mahalle Muhtarı Yılmaz Öz “Horzum, fasulye, barbunya ve domatesle meşhur olmuş bir köy. Burada önceliğimiz eser çeşitliliğini artırmaktı. Tunç Liderimizin Diğer Bir Tarım Mümkün vizyonuyla farklı eserlere yöneldik. Bu proje başka belediyelere de örnek olsun. Bizim üzere tarımla hayvancılıkla geçinen köylerde dayanakların daha fazla olması lazım. Yalnızca Büyükşehir’den değil, devletten de daha fazla dayanak bekliyoruz. Zira biz tarımdan vazgeçemeyeceğiz” diye konuştu.

“Seneye daha fazla ekim yapacağız”
Üretici Hasan Turgut da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin takviyelerinden keyifli olduklarını söyleyerek “Özellikle bizim üzere uzak köylerdeki çiftçilere verilen dayanaklardan çok mutluyuz. Sıkıntı bir süreçten geçiyoruz fakat belediyemiz sayesinde bu devri hafifletmeye çalışıyoruz. Seneye daha fazla ekim yapmayı düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

“Destek her vakit kıymetli”
Üretici İsa Demirkol ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi bize fasulye tohumları verdi. Kuşkulu bir biçimde ektik lakin âlâ bir randıman aldık. Bereketli bir fasulye oldu. Fiyat her hafta değişmesine karşın bizden kilosunu 45 liraya aldılar. Teşekkür ediyoruz. Çiftçinin durumu perişan, anlatmamıza gerek yok. Geçen sene mazot 10 liraydı, bu yıl 25 lira. Dayanak her vakit kıymetli” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı