Gelişmiş Ülkeler Kayıp Ve Ziyan Fonunun Kurulmasına Yanaşmıyor

Bu yıl 27’ncisi gerçekleşen COP27 2022 doruğu yani ‘Taraflar Konferansı’ 6 Kasım 2022 tarihinde Mısır’ın...

Gelişmiş Ülkeler Kayıp Ve Ziyan Fonunun Kurulmasına Yanaşmıyor

Bu yıl 27’ncisi gerçekleşen COP27 2022 doruğu yani ‘Taraflar Konferansı’ 6 Kasım 2022 tarihinde Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı. 18 Kasım’a kadar devam edecek dorukta birçok başlık ele alınırken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan gelişmiş ülkelerin kayıp ve ziyan fonunun kurulmasına yanaşmadığını belirtti.

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 27’nci Taraflar Konferansı’na yaklaşık 190 ülkeden 40 binin üzerinde iştirakçi, 100’den fazla devlet başkanı ve siyaset yapan katılıyor. 27. Taraflar Konferansı’nın en kıymetli gündem unsurlarından biri de ‘kayıp ve ziyan düzeneği finansmanı’. Kayıp ve ziyan, iklim değişikliğinin azalttım yahut ahenk yoluyla önlenemeyen yıkıcı tesirlerini söz ediyor.

“2024’e Kadar Rastgele Bir Karar Çıkması Beklenmiyor”

Konu ile ilgili Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı Lider Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine tarihi olarak katkısının çok az olduğunu, iklim kaynaklı felaketlerden ise en çok onların etkilendiği değerlendirmesinde bulundu. Barış Gençer Baykan, “Gelişmiş ülkeler ise iklim krizinde büyük tarihi sorumlulukları olmasına karşın bunu kabul edip tazmin etmeye yanaşmıyorlar.” sözlerini kullandı.

Örnek veren Baykan, global karbon emisyonlarında yüzde 0,8 hissesi olan Pakistan’ın Haziran ayında yaşadığı sel felaketleriyle 30 milyar dolarlık hasar ile karşı karşıya kaldıklarını, Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Şeri Rehman’ın, güçlü ülkelerin iklim krizinden etkilenen ülkelere tazminat borcu olduğunu söylediğini belirtti.

Uzun yıllardır süren tartışmaların akabinde kayıp ve ziyan sistemi finansmanının birinci kere Taraflar Konferansı’nın resmi müzakere gündemine dahil edildiğini hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan, “2024’e kadar rastgele bir karar çıkması beklenmiyor” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler kayıp ve zararın COP27 gündemine resmi olarak eklenmesi davetinde bulunmuşlar ve kimileri konferansta finansman düzenlemeleri konusunda somut kararlar görmeyi umduklarını lisana getirmişlerdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı