TSKB’nin Faal Büyüklüğü Yılın Üçüncü Çeyreğinde 108,3 Milyar TL’ye Ulaştı

TSKB, 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Bankanın konsolide olmayan finansal tablolarına nazaran,...

TSKB’nin Faal Büyüklüğü Yılın Üçüncü Çeyreğinde 108,3 Milyar TL’ye Ulaştı

TSKB, 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Bankanın konsolide olmayan finansal tablolarına nazaran, toplam etkin büyüklüğü 108,3 milyar TL’ye, toplam kredi portföyü ise 75,5 milyar TL seviyesine ulaştı. TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, yaptığı değerlendirmede, “2022 yılının birinci dokuz aylık devrinde sürdürülebilir üretim ve kalkınma için somut kıymet üretmeye devam ettik. Sürdürülebilirlik temalı yatırımların finansmanının yanı sıra yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimize yenilikçi ve alternatif tahliller sunmayı sürdürdük” diye konuştu.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş), 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin toplam etkin büyüklüğü 2022 yılının birinci dokuz ayında, yüzde 29 artışla 108,3 milyar TL’ye ulaştı. Etkinler içerisinde 70’lik hisseye sahip kredi portföyü ise tıpkı periyotta yüzde 18 büyüme kaydederek 75,5 milyar TL oldu. Bankanın özvarlık büyüklüğü tıpkı devirde yüzde 39 artışla 9,6 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, dokuz aylık net periyot karı 2,6 milyar TL oldu. TSKB böylece, yılın üçüncü çeyreğini yüzde 42,5 düzeylerinde özkaynak karlılık oranı ile tamamladı.

“TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç: Yılın üçüncü çeyreğinde de beklentilerimizle uyumlu, güçlü performansımızı sürdürdük”

TSKB’nin 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “TSKB olarak sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık vizyonumuzla, ülkemizin ekonomik, çevresel ve toplumsal gelişimini desteklemeyi, gerçek kesimin yeşil dönüşümü için katma kıymet yaratmayı sürdürüyoruz. Yılın üçüncü çeyreğinde de beklentilerimiz ile uyumlu, güçlü bir finansal performans sergiledik. Bankamızın toplam faal büyüklüğü 108,3 milyar TL’ye ulaşırken, gerçek iktisada direkt katkımızı işaret eden toplam kredi portföyümüz de etkin toplamımızdan yüzde 70 hisse alarak 75,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Sağlıklı etkin kalitemizi temkinli bir yaklaşımla daha da kuvvetlendirdik. Sürdürülebilirlik temalı yatırımların finansmanının yanı sıra yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleri ile müşterilerimize yenilikçi ve alternatif tahliller sunmayı sürdürdük” diye konuştu

“2022’yi finansal ve finansal olmayan amaçlarımızla uyumlu, başarılı bir formda tamamlayacağımıza inanıyorum”

Yatırım bankacılığı faaliyetlerinin artan katkısıyla fiyat ve kurul gelirleri ile iştirak gelirlerinin yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde artış ile karlılıklarını desteklediğini söz eden Bilgiç, şöyle devam etti: “İnanıyorum ki 2022’yi finansal ve finansal olmayan amaçlarımızla uyumlu, başarılı bir biçimde kapatacağız. Kurumsal Bankacılık, Yatırım Bankacılığı ve Danışmanlık hizmetlerimizin tümünde paydaşlarımızla ortak kıymet yaratmayı ve ülkemizin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümesini desteklemeyi çok önemsiyoruz. Bugün tüm bankacılık modelimizi sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık prensipleriyle uçtan uca entegre etmeyi başarmış bir kurum olarak, yeni eser ve projeler geliştirerek olumlu etkilerimizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, Ekim ayında Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı olduk. Bu imzayla birlikte, kredi ve yatırım portföyümüzü 2050 yılına kadar sıfır emisyon amaçlarıyla uyumlu hale getirmeyi taahhüt ediyoruz.”

“TSKB’nin sürdürülebilir gelecek için ürettiği tahliller memleketler arası arenada karşılık buluyor”

TSKB’nin yılın üçüncü çeyreğinde The Küresel Economics Awards 2022’de, ‘Bankacılıkta Türkiye’nin En Güzel Sürdürülebilirlik Uygulamaları’ mükafatına, ARC Awards’ın ‘Geleneksel olmayan Entegre Faaliyet Raporları’ kategorisinde onur mükafatına, Brandon Hall Group tarafından düzenlenen Excellence Awards’daise yetenek idaresi ve eğitim alanındaiki farklı mükafata layık görüldüğünün altını çizen Bilgiç: “Sürdürülebilir bir gelecek için ürettiğimiz tahlillerin milletlerarası arenada karşılık bulmasının gururunu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Müşterilerimiz, fon sağlayıcılarımız, çalışma arkadaşlarımız ve tüm iş ortaklarımızla bir arada yarattığımız ortak etkiyi büyütmeye, ülkemizin kalkınması istikametinde kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı