Kur korumalı hesaplarda 60 günde 452 milyar lira birikti

Türkiye İktisat Modeli ile kademeli olarak hayata geçirilen Türk lirası (TL) kur muhafazalı mevduat ve...

Kur korumalı hesaplarda 60 günde 452 milyar lira birikti

Türkiye İktisat Modeli ile kademeli olarak hayata geçirilen Türk lirası (TL) kur muhafazalı mevduat ve katılma fonu hesaplarında 60 günde 193 milyar lirası Hazine ve Maliye Bakanlığı, 259 milyar lirası Merkez Bankası takviyeli olmak üzere toplam 452 milyar lira bakiyeye ulaşıldı.

KUR MUHAFAZALI MEVDUAT HESABI 20 ARALIK’TAKİ KABİNE TOPLANTISINDA AÇIKLANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Aralık 2021’deki kabine toplantısının akabinde Türkiye iktisadında yeni finansal alternatifleri ve ekonomik önlemleri devreye alacaklarını açıklamıştı. Bu doğrultuda, döviz kurlarındaki atakları durdurmak, cari açığı istikrara getirerek enflasyonda kalıcı fiyat istikrarını sağlamak maksadıyla uygulanmaya başlanan Türkiye İktisat Modeli ile kur muhafazalı mevduat ve katılma hesapları sürece konuldu.

21 ARALIK’TA TEMELLER BELİRLENDİ

Bu kapsamda, 21 Aralık’ta yurt içi yerleşik gerçek şahısların döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden iştirak fonlarının Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve iştirak fonu sahiplerine sağlanacak takviyeye ait tarz ve temeller belirlendi.


HUKUKSAL KİŞİLİKLERİN SİSTEME KATILMASI 11 OCAK’TA GERÇEKLEŞTİ

Hukuksal bireylerin döviz ve altın varlıklarının TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesine ait düzenleme de 11 Ocak prestijiyle yürürlüğe girdi.

MEVDUAT ZARURÎ KARŞILIKTAN MUAF TUTULDU

Döviz tevdiat hesapları ile altın hesaplarından TL vadeli mevduata dönüşümün desteklenmesi düzenlemeleri hayata geçirilirken bu kapsamda dönüşen mevduat ve iştirak hesabı fiyatları mecburî karşılıktan muaf tutuldu. Hükmî bireylerin de TL vadeli hesaplara dönüşüm sağlaması halinde aşikâr şartlarda bu mevduatların kredilerde teminat sayılması istikametinde düzenlemeye gidildi.

STOPAJ ORANI SIFIRLANDI

Kur muhafazalı hesaplar ve dönüşüm yapılan hesaplar üzerinde stopaj oranı sıfırlanırken döviz kurundaki oynaklık nedeniyle fiyatlamada zorluk yaşayan ihracatçı ve ithalatçı firmalara yönelik döviz satım ihaleleri düzenlenmeye başlandı.

FONUN BAKİYESİ TOPLAM 452 BİN LİRA OLDU

Kelam konusu kur muhafazalı mevduat ve katılma fonu hesaplarında 2 aylık kısa mühlet içinde 193 milyar lirası Hazine dayanaklı, 259 milyar lirası Merkez Bankası dayanaklı olmak üzere bankacılık bölümünde toplam 452 milyar lira kur muhafazalı mevduat/katılma fonu bakiyesi oluştu.


757 BİN MÜŞTERİ SİSTEME GEÇİŞ YAPTI

Vatandaşların kur muhafazalı TL vadeli mevduat/katılma fonuna ilgisinin yüksek olduğu görülürken 733 bini gerçek ve 24 bini hükmî kişi olmak üzere kur muhafazalı mevduat ve katılma fonu hesapları toplamda 757 bin müşteri sayısına ulaştı.

TOPLAM BAKİYE İÇİNDEKİ HİSSE YÜZDE 57 OLDU

Döviz tevdiat hesaplarından Türk Lirasına dönüşte 72 milyar lirası gerçek kişi, 188 milyar lirası hükmî kişi hesapları olmak üzere toplamda 260 milyar liralık bakiye oluştu. Toplam bakiye içindeki hissesi ise yüzde 57 düzeyinde gerçekleşti.

GERÇEK BİREYLER VADEDE 3 AYI, HUKUKSAL ŞAHISLAR İSE 6 AYI TERCİH ETTİ

Kelam konusu TL muhafazalı hesaplarda yüklü olarak gerçek şahıslar 3 aylık vadeyi seçti. Bu vadedeki hesaplar, 224 milyar lira ile toplam hesap bakiyesinin yüzde 50’si düzeyinde gerçekleşti. Hükmî şahısların yüklü vade tercihi ise 6 ay oldu. Bu vadedeki hesap bakiyesi 176 milyar lira ile toplam bakiyenin yüzde 39’unu oluşturdu.