Hayvan üreticilerine damızlık koç ve teke hibe

Denizli’de geçen mayıs, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan 200 aileye 400 adet damızlık koç ve teke hibe...

Hayvan üreticilerine damızlık koç ve teke hibe

hayvan ureticilerine damizlik koc ve teke hibe 1672206805 962

Denizli’de geçen mayıs, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan 200 aileye 400 adet damızlık koç ve teke hibe takviyesi veren Denizli Büyükşehir Belediyesi yeniden üreticinin yüzünü güldürecek. Lider Osman Zolan, bu defa 500 aileye daha 1000 adet damızlık koç ve teke hibe takviyesi vereceklerini müjdeledi.

DENİZLİ (İGFA) – Denizli’de koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan üreticilerin sürülerinde randıman ve kalitenin düşmesine mani olmak için geçen mayıs ayında damızlık koç ve teke hibe takviyesi sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, benzeri bir projeyle yeniden üreticinin yüzünü güldürecek. Birinci projenin başarılı bir halde ilerlemesi ve üreticilerin ağır talebi üzerine uygulamaya sokulacak ikinci “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma Projesi” ile Denizlili üreticilere bir defa daha damızlık koç ve teke hibe dayanağı sağlanacak. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen projenin muştusunu ise Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan verdi. Geçen mayıs, 17 ilçeden projeye katılan 100 üreticiye 200 baş Karya koçluk toklu, 50 yetiştiriciye 100 baş İvesi ırkı koçluk toklu ve 50 yetiştiriciye de 100 baş Kıl Keçisi tekelik çepiç olmak üzere toplamda 200 aileye 400 baş damızlık koç ve teke dayanağı verdiklerini hatırlatan Lider Osman Zolan, kelam konusu projenin başarılı bir biçimde ilerlediğini söyledi.

Kırsalda koyun ve keçi yetiştiriciliği ile uğraşan üreticilerin 3 yılda bir koç / teke değişimi yapması gerektiğini, akrabalı yetiştiricilikten ötürü sürülerin randıman ve kalitesinin düştüğünü aktaran Lider Zolan, bunun da birçok aksiliklere neden olabildiğini anlattı. Tüm bu düşüncelerin önüne geçerek Denizlili üreticilerin kaliteli ve verimli eser elde etmesi için birinci olarak geçen mayıs ayında 200 aileye 400 baş damızlık koç ve teke takviyesi verdiklerini anlatan Lider Zolan, yetiştiricilerin ağır talebi üzerine bu defa sayıyı 2,5 kat artırdıklarını müjdeledi. Lider Zolan, yeni projeyle 19 ilçeden başvuracak 500 aileye 2’şer baş Karya, İvesi, Pırıt ve Pırlak ırkı koçluk toklu ve 2’şer baş Kıl Keçisi ırkı tekelik çepiç olmak üzere toplam 1.000 baş damızlık küçükbaş hayvan dayanağı vereceklerini kaydederek çalışmaların başladığını duyurdu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma takviyelerinin aralıksız sürdüğünü, her vakit çiftçinin ve üreticinin yanlarında olduklarını vurgulayan Lider Zolan, “Gece gündüz fedakarca çalışan üreticilerimiz keyifli olsun, daha fazla üretsin ve kazansın istiyoruz” dedi. Projenin iyi olmasını dileyen Lider Zolan, “İnşallah projemizle Denizli’mizde küçükbaş hayvan verimliliği daha da artacak üreticilerimizin daha sağlıklı sürülere kavuşacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.