Brent petrolün varil fiyatı 92,69

Dün 94,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,97 dolar düzeyinde tamamladı. BRENT...

Brent petrolün varil fiyatı 92,69

Dün 94,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,97 dolar düzeyinde tamamladı.

BRENT PETROL FİYATI YÜZDE 0,30 AZALDI

Brent petrolün varili, bugün kapanışa nazaran yüzde 0,30 azalışla 92,69 dolardan süreç gördü.

Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 91,37 dolardan alıcı buldu. Fiyatların düşüşünde, İran’dan piyasaya gelebilecek ek petrol arzına yönelik beklentilerin güçlenmesi tesirli oldu.

İRAN NÜKLEER MUAHEDESİ YİNE GÜNDEME GELDİ

Avusturya’nın başşehri Viyana’da İran nükleer muahedesinin tekrar tam ve eksiksiz olarak hayata geçirilmesi için görüşmeler devam ediyor.

Dün Fransız Senatosunda kelam konusu müzakerelere ait senatörleri bilgilendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran ile nükleer muahedeye dair karara birkaç gün içerisinde varılabileceğini kaydetti.

İRAN’A YAPTIRIM KALDIRILINCA GÜNLÜK 1 MİLYON VARİL PETROL ARZ EDİLECEK

Görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda, İran petrolüne yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla günlük yaklaşık 1 milyon varil petrolün piyasaya arz edilebileceği bedellendiriliyor.

NÜKLEER GÖRÜŞMELER VİANA’DA YAPILACAK

Nükleer muahedenin yine tam manasıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı nükleer görüşmeler, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran’dan üst seviye temsilcilerin iştirakiyle Viyana’da gerçekleşiyor.

Eski ABD Lideri Donald Trump devrinde 2018’de mutabakattan tek taraflı çekilen Washington ise Avrupa Birliği (AB) aracılığıyla görüşmelere dolaylı iştirak sağlıyor.

DAYANAK VE DİRENÇ POZİSYONU

Brent petrolde teknik olarak 92,94 ile 93,61 dolar aralığının direnç, 92,27 ile 91,60 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.