GoldenJackal siber çetesi, diplomatik kurumları gözetliyor

Kaspersky, yeni bir siber hata kümesi keşfetti. GoldenJackal olarak isimlendirilen bu küme, 2019 yılından bu...

GoldenJackal siber çetesi, diplomatik kurumları gözetliyor

Kaspersky, yeni bir siber hata kümesi keşfetti. GoldenJackal olarak isimlendirilen bu küme, 2019 yılından bu yana faal olmasına karşın kamuya açık bir profile sahip değil ve büyük ölçüde gizemini koruyor. Araştırmadan edinilen bilgilere nazaran küme çoklukla Orta Doğu ve Güney Asya’daki kamu ve diplomatik kuruluşları amaç alıyor.

Kaspersky, 2020 yılının ortalarında GoldenJakal kümesini izlemeye başladı. Bu küme, yetenekli ve orta seviyede gizlenme maharetine sahip bir tehdit aktörüne karşılık geliyor e dengeli bir faaliyet akışı sergiliyor. Kümenin temel özelliği, maksatlarının bilgisayarları ele geçirmek, çıkarılabilir şoförler aracılığıyla sistemler ortasında yayılmak ve muhakkak belgeleri çalmak. Bu da tehdit aktörünün ana gayelerinin casusluk olduğunu gösteriyor.

Kaspersky’nin araştırmasına nazaran, tehdit aktörü taarruzları için birinci vektörler olarak geçersiz Skype yükleyicileri ve ziyanlı Word dokümanlarını kullanıyor. Geçersiz Skype yükleyicisi yaklaşık 400 MB boyutunda çalıştırılabilir bir belgeden oluşuyor ve içinde JackalControl Truva atı ve yasal bir Skype Kurumsal yükleyicisi yer alıyor. Bu aracın birinci kullanımı 2020 yılına kadar uzanıyor. Öbür bir bulaşma vektörü de Follina güvenlik açığından yararlanan, maksada yönelik bir HTML sayfasını indirmek için uzaktan şablon ekleme tekniğini kullanan makûs emelli bir dokümana dayanıyor.

Belge, “Gallery of Officers Who Have Received National and Foreign Awards.docx” ismini taşıyor ve Pakistan hükümeti tarafından ödüllendirilen subaylar hakkında bilgi talep eden yasal bir genelgeymiş üzere görünüyor. Follina güvenlik açığına dair bilgi birinci olarak 29 Mayıs 2022’de paylaşıldı ve kelam konusu evrak kayıtlara nazaran açığın yayınlanmasından iki gün sonra, 1 Haziran’da değiştirildi. Evrak birinci olarak 2 Haziran’da tespit edildi. Yasal ve güvenliği ihlal edilmiş bir web sitesinden harici bir obje yükleyecek biçimde yapılandırılan doküman harici objeyi indirdikten sonra JackalControl Trojan berbat emelli yazılımını içeren çalıştırılabilir evrak başlatılıyor.

JackalControl saldırısı, uzaktan denetim ediliyor!

JackalControl saldırısı, saldırganlara maksat makineyi uzaktan denetim etme imkanı sağlayan ana Truva atı olarak hizmet veriyor. Yıllar içinde, saldırganlar bu berbat gayeli yazılımın farklı varyantlarını dağıtıyor. Birtakım varyantlar, kalıcılığını sürdürebilmek için ek kodlar içermekteyken, başkaları ise sisteme bulaşmadan çalışabilecek halde yapılandırılıyor. Makineler ekseriyetle, toplu komut evrakları üzere öbür bileşenler aracılığıyla enfekte ediliyor. 

GoldenJackal kümesi tarafından yaygın olarak kullanılan ikinci değerli araç JackalSteal ismini taşıyor. Bu araç çıkarılabilir USB şoförleri, uzak paylaşımlar ve hedeflenen sistemdeki tüm mantıksal şoförleri izlemek için kullanılabiliyor. Berbat maksatlı yazılım standart bir süreç yahut hizmet olarak çalışabiliyor. Fakat kalıcılığını koruyamıyor ve bu nedenle diğer bir bileşen tarafından yüklenmesi gerekiyor.

Son olarak GoldenJackal, JackalWorm, JackalPerInfo ve JackalScreenWatcher üzere bir dizi ek araç kullanıyor. Bu araçlar Kaspersky araştırmacıları tarafından şahit olunan muhakkak durumlarda kullanılıyor. Bu araç seti, kurbanların makinelerini denetim etmeyi, kimlik bilgilerini çalmayı, masaüstü ekran imgelerini almayı amaçlıyor ve kesin maksat olarak casusluğa meyilli olduğunu aşikâr ediyor.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Grubu (GReAT) Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Giampaolo Dedola, şunları söylüyor: “GoldenJackal, düşük profiliyle gözden uzak kalmaya çalışan farklı bir APT aktörü. Birinci olarak Haziran 2019’da faaliyete başlamasına karşın bâtın kalmayı başardılar. Gelişmiş bir makûs maksatlı yazılım araç setine sahip olan bu aktör, Orta Doğu ve Güney Asya’daki kamu ve diplomatik kuruluşlara yönelik ataklarında epeyce üretken oldu. Makus maksatlı yazılım yerleştirmelerinin kimileri hala geliştirme etabında olduğundan, siber güvenlik gruplarının bu aktör tarafından gerçekleştirilebilecek muhtemel taarruzlara dikkat etmeleri çok kıymetli. Analizimizin GoldenJackal’ın faaliyetlerini önlemeye yardımcı olacağını umuyoruz.”

GoldenJackal APT kümesi hakkındaki raporun tamamını Securelist’te okuyabilirsiniz.

Kaspersky araştırmacıları, bilinen yahut bilinmeyen bir tehdit aktörünün amaçlı saldırısının kurbanı olmamanız için aşağıdaki tedbirlerin almanızı öneriyor:

  • SOC takımınızın en son tehdit istihbaratına (TI) erişmesini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, şirketin tehdit istihbaratına ortak erişim noktasıdır ve Kaspersky tarafından 20 yılı aşkın bir müddettir toplanan siber atak datalarını ve içgörülerini sunar. 
  • GReAT uzmanları tarafından geliştirilen Kaspersky çevrimiçi eğitimiyle siber güvenlik grubunuzu en son amaçlı tehditlerle uğraş edecek yeteneklerle donatın.
  • Uç nokta seviyesinde tespit, araştırma ve olayların vaktinde düzeltilmesi için Kaspersky Endpoint Detection and Response gibi EDR tahlillerini uygulayın.
  • Temel uç nokta muhafazasını benimsemenin yanı sıra, Kaspersky Anti Targeted Attack Platform gibi ağ seviyesinde gelişmiş tehditleri erken evrede tespit eden kurumsal seviyede bir güvenlik tahlili kullanın.

Birçok gayeli hücum kimlik avı yahut öteki toplumsal mühendislik teknikleriyle başladığından, takımınıza güvenlik farkındalığı eğitimi verin ve pratik maharetler kazandırın. Bunu Kaspersky Automated Security Awareness Platform aracılığıyla yapabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı