Elon Musk: Uzaktan çalışmak saçmalık

CNBC‘ye kapsamlı bir röportaj veren Elon Musk, uzaktan çalışmanın “saçmalık” ve “ahlaken yanlış” olduğunu dile...

Elon Musk: Uzaktan çalışmak saçmalık

CNBC‘ye kapsamlı bir röportaj veren Elon Musk, uzaktan çalışmanın “saçmalık” ve “ahlaken yanlış” olduğunu dile getirdi. Twitter’ın sahibi, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su olan Musk‘a göre, uzaktan çalışmak evinden çalışamayanlar için adil olmayan bir durum yaratıyor.

Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra mikro blog servisinde uzaktan çalışmayı yasaklamıştı. Uzaktan çalışma konusuna olan nefretini dile getirmekten de çekinmeyen eksantrik milyarder, son röportajında uzaktan çalışmanın “üretkenlik karşıtı” olduğunu savundu. David Faber’a konuşan Musk, “İnsanların yüz yüze olduklarında daha üretken olmaları gerektiğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Musk, 2022’nin haziran ayında Tesla’da oldukça sıkı bir “ofise dönüş” politikası uygulamış ve ofise gelmeyi kabul etmeyenlerin işine son verileceğini belirtmişti. Çalışanlara haftada en az 40 saati ofiste geçirmeleri zorunlu kılınmış ve bundan daha azının kabul edilemeyeceği dile getirilmişti.

Çalışanlar tarafından CNBC’ye verilen bilgiye göre, pandemi öncesinde Tesla’da uzaktan çalışmaya çok daha sıcak bakılıyordu. Ancak pandemi sonrasında uzaktan çalışmaya karşı sert bir tavır takınan Musk, Tesla’da uzaktan çalışma politikasına son vermişti. Bu karar, çalışanlar arasında büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Buna rağmen; Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra da aynı katı politikayı uygulamaya devam etti. Twitter’ın kontrolünü ele aldıktan sonra çalışanların neredeyse dörtte üçünün işine son veren Musk, uzaktan çalışma konusunda sert ifadeler kullanmayı sürdürdü: “Evden çalışma saçmalığıyla kahrolası ahlaki yüksek attan inin. Çünkü herkesten onlar çalışırken evden çalışmamalarını istiyorlar.”

Elon Musk: Uzaktan çalışmak ahlaki bir sorun

Restoran kuryelerinin veya inşaat işçilerinin evlerinden çalışamadığını söyleyen Musk, ofis çalışanlarının da ayrıcalıklı olmadığını ve evden çalışma kararının “berbat” ve “ahlaki bir sorun” olduğunu dile getirdi.

Elon Musk, konuyla ilgili sözlerini şöyle tamamladı: “Tesla’da çalışmak istiyorsanız, SpaceX’te çalışmak istiyorsanız, Twitter’da çalışmak istiyorsanız her gün ofise gelmelisiniz.”