Fransız bakanın enflasyonu düşürme planı dalga konusu oldu!

Bakan Gregoire yaptığı açıklamada, hazır ve dondurulmuş gıda ürünlerinin mutfak enflasyonunu artırdığını ancak taze sebzelerin...

Fransız bakanın enflasyonu düşürme planı dalga konusu oldu!

fransiz bakanin enflasyonu dusurme plani dalga konusu oldu kpei

Bakan Gregoire yaptığı açıklamada, hazır ve dondurulmuş gıda ürünlerinin mutfak enflasyonunu artırdığını ancak taze sebzelerin daha düşük fiyatlandırıldığını belirtti. Bu nedenle “Hazır gıdalar yerine ham ürünleri daha ucuza pişirmeyi öğrenmeliyiz” dedi.

Ancak bu öneri muhalefet partilerinin büyük tepkisini çekti. Sosyalist ‘Yenilmez Fransa’ Partisi lideri Jean-Luc Melenchon, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bakan Gregoire’ın açıklamalarını eleştirerek, “İçme suyu sıkıntısıyla boğuşurken şarap tadım dersleri alın.”

Yüksek enflasyonla mücadele ve tüketici maliyetlerini düşürme çabaları Fransa’da önemli bir gündem maddesi haline gelirken, bu tür öneriler kamuoyunda geniş tartışmalara yol açıyor. Bakan Gregoire’ın yemek pişirme dersi teklifi, tüketici alışkanlıkları ve fiyatlar konusundaki derin fikir ayrılıklarını gün ışığına çıkardı.

ENFLASYON NEDİR?

Enflasyon dendiğinde akla ilk gelen günlük hayatta kullandığımız mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artıştır. Ancak mal ve hizmet fiyatları zamanla artabilir veya azalabilir.

Enflasyon, yalnızca belirli bir mal veya hizmetin fiyatındaki artış değil, aynı zamanda fiyatlar genel düzeyindeki sürekli artıştır. Bir başka ifadeyle enflasyon sadece bazı malların fiyatlarının sürekli artması ya da tüm malların fiyatlarının tek seferde artması değildir.

Örneğin aylık enflasyon oranı yüzde 1 ise o ayki fiyatlar genel seviyesinin bir yansımasıdır.
Bir önceki aya göre yüzde 1 artış gösteriyor. Yıllık enflasyonun yüzde 30 olması, fiyatların geçen yıla göre ortalama yüzde 30 arttığı anlamına geliyor ve örneğin geçen yıl 20 milyon TL’ye alınan bir sepet mal bu yıl ancak 26 milyon TL’ye alınabiliyor. .

ENFLASYON DÜŞÜNCE FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Düşen enflasyon; Fiyatların düşmesi, insanların satın alma gücünün artması ya da gelirlerinin artması anlamına gelmiyor. Enflasyon düşüyor, fiyatlar daha az artıyor, millet
Yani satın alma güçleri daha az düşüyor.

Kaynak: Diğer