Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen Tan Sağtürk’ü yere göğe sığdıramadı!

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Tan Sağtürk’ün yeni vazifesi hakkında “Tan...

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen Tan Sağtürk’ü yere göğe sığdıramadı!

pQ2Fs 1694850114 5593

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Tan Sağtürk’ün yeni vazifesi hakkında “Tan Sağtürk’ün görgüsü, bilgisi ve sanat kültürünü özümsemiş bir kişilik olarak, kıymetli ve kalıcı muvaffakiyetler kazanacağını düşünüyorum” halinde değerlendirmelerde bulundu.

1992-1995 ve 2007-2014 yılları ortasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak misyon yapan Rengim Gökmen, geçtiğimiz günlerde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak atanan Tan Sağtürk hakkında açıklamalarda bulundu.

M8P8Y 1694850177 3427

Rengin Gökmen

“TAN SAĞTÜRK TAKDİRLE VE BEĞENİYLE İZLEDİĞİM BİR SANATÇI”

Sağtürk’ü takdir ettiğini lisana getiren Gökmen, şu tabirlerini kullandı.

“Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ülkemizin en kapsamlı sanat kurumudur. Hacim olarak da neredeyse en büyüğüdür. Cumhuriyetimizin kurumu olarak kültür yaşantımızda tesirli olmuştur. İçinde çok fazla kısım barındırdığı için yönetimsel açıdan büyük zahmetler içeren bir sanat kurumudur. Tan Sağtürk, sanat ömrüm boyunca takdirle ve beğeniyle izlediğim bir sanatçı. Görgüsü ve bilgisiyle bu türlü bir vazifede başarılı olacağına inanıyorum. Avrupa ve Dünya kültürünü yalnız bale değil, opera kültürünü de geniş olarak sanat kültürünü de özümsemiş bir kişilik olarak sanatçı kimliğiyle yakından tanıma fırsatı bulmuştum. Kendisine muvaffakiyetler diliyorum, kıymetli ve kalıcı muvaffakiyetler kazanacağını düşünüyorum.”

“GÖREVİNİ MUVAFFAKİYET İLE SÜRDÜRECEĞİNE İNANIYORUM”

Tan Sağtürk’ün Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne getirilen bale kökenli ikinci sanatçı olmasını da kıymetlendiren Gökmen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tan Sağtürk de daha evvel bale kökenli Meriç Sümen de sanat kültürleri çok geniş olan, opera alanında da kelam sahibi; kurumumuzun, sanatımızın içinden gelen kişilikler. Konservatuvarda bale eğitimi alırken de opera eğitimi alırken de bütün bu sanat kollarında kıymetli birikimler elde ederler. Üstelik, Tan Sağtürk’ün yurt dışında geçirmiş olduğu yıllarda da çok değerli ölçüde opera kültürüne yakınlaştığını, bu nedenle vazifesi muvaffakiyet ile sürdüreceğini düşünüyorum.”

nVrzv 1694850208 3092

Tan Sağtürk