Diyarbakır’da kırsal kalkınma için üreticiler desteklendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında kentin gelişmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle tarım ve hayvancılıkla...

Diyarbakır’da kırsal kalkınma için üreticiler desteklendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında kentin gelişmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara dayanak oldu.

Büyükşehir Belediyesi, 2022’de hayvan içme suyu göletlerinden, ziraî sulama gayeli havuzlara, çiftçilere fide-fidan dağıtımından, ziraî ekipman dayanağına, ipekböcekçiliği ve arıcılığa kadar farklı alanlarda üreticilere katkı sundu.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, kırsal mahallelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, ziraî sulama altyapılarını güçlendirmek ve mahallî üreticiyi desteklemek hedefiyle 2022’de 134 hayvan içme suyu göleti bakım ve tamiratı yaptı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının, Çermik ve Çüngüş ilçelerindeki 17 mahallede üretimini gerçekleştirdiği sulama kanallarında ise çalışmalar devam ediyor.

Karacadağ’daki jeosit alanları tespit edilecek.

Büyükşehir Belediyesi, “Mezopotamya’nın altın üçgeni yol haritası” dahilinde Diyarbakır’ın güçlü kültürel mirasının turizme kazandırılması, bölgesel kalkınmanın sağlanması gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Karacadağ’ın UNESCO Global Jeoparklar programına dahil edilmesi için yaptığı müracaat kapsamında Diyarbakır vilayet sonları içerisindeki jeosit alanlarının tespit edilmesi için proje hazırladı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Teknik Dayanak Programı kapsamında “Potansiyel Jeopark Alanı İçerisinde Jeosit Tespit ve Kıymetlendirme Çalışmaları İçin Danışmanlık Hizmeti Talebi” projesi kabul edildi.

Proje çerçevesinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca kurulacak grup, Karacadağ’da jeosit tespiti, haritalandırılması ve raporlanması için 60 gün boyunca saha tarama çalışması yapacak. Diyarbakır’ın fıstık, badem ve ceviz üretiminde Türkiye’nin en güçlü vilayetlerinden biri olması için çalışmalarına devam eden Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2022 yılında Bismil, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Hani, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir ilçelerinde 100 bin ağaca fıstık aşısı uyguladı.

Kırsal mahallelerde bulunan fıstık ağaçlarına 100 bin göz aşısı yapılırken, ilçelerdeki ceviz ağaçlarına ise 12 bin kalem aşısı uygulandı. – DİYARBAKIR