Erdoğan: Yunanistan’la yüksek düzeyli stratejik anlaşmamızı bozduk, artık ikili görüşmeleri de yapmayacağız

Türkiye ile Yunanistan ortasında son periyotta yükselen tansiyon düşecek üzere görünmüyor. ABD’de Türkiye’ye F-16 satışına...

Erdoğan: Yunanistan’la yüksek düzeyli stratejik anlaşmamızı bozduk, artık ikili görüşmeleri de yapmayacağız

Türkiye ile Yunanistan ortasında son periyotta yükselen tansiyon düşecek üzere görünmüyor. ABD’de Türkiye’ye F-16 satışına mahzur olmak için lobi çalışmaları yürüten Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e “Benim için artık o denli biri yok” kelamlarıyla reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin bugünkü küme toplantısında Yunanistan ile ilgili alınan kararı duyurdu.

“TÜRKİYE İLE SAKIN DANS ETME”

Türkiye’nin Yunanistan ile yüksek seviyeli stratejik muahedeyi bozduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün Dışişleri Bakanıma da söyledim. Yunanistan yola gelmeyecek, yüksek seviyeli stratejik mutabakatımızı bozduk. Muahedeyi ortadan kaldırmak suretiyle bunlarla artık ikili görüşmeleri de yapmıyoruz. Tarihten hiç mi ders almıyorsun, Türkiye ile dans etme” tabirlerini kullandı.

Erdoğan kelamlarına şöyle devam etti;

“Şahsiyetli dış siyasetten yanayız. İkide bir uçaklarınla kalk bize şov yap. Ya ne yapıyorsun sen, kendine gel. Tarihten hiç ders almıyor musun? Sonra başlıyorsun ağlayıp sızlamaya. Türkiye ile dans etmeye kalkma. Yorulur yolda kalırsın. Bunlarla artık ikili görüşmeleri yapmıyoruz. Bu Yunanistan maalesef yola gelmeyecek. ABD’de Rum lobisi imiş, Kongre’de aleyhimize kelamlar edecek. Biz artık bunlardan bıktık. Dürüst olacaksan karşımızda koltuğun hazır, olmazsan kusura bakma.”

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İRTİBATLI TÜM KURUMLARINA KİLİT VURMALIDIR”

Konuşmasında İsveç ve Finlandiya’nın, NATO ülkeleri ortasına girmek için terör örgütleri ile olan temasını kesmesi gerektiğini de vurgulayan Erdoğan, “Pek çok acı deneyim ile evraka bağlanmamış kelamlara inanmamız asla mümkün değildir. İsveç ve Finlandiya’dan ve onların üyeliği için ısrarcı olanlardan bu ülkenin sonları içinde terör örgütü ile ilişkili tüm kurumların kapısına kilit vurması gerekiyor. Bize heyet gönderdiler, tıpkı akşam televizyonlarında Salih Müslim ile röportaj yapıyorlar. Harp oyunları PKK’yı YPG’yi yapıp legalleştirmeye çalışanlar bizi değil kendilerini kandırıyorlar. İsim isim kim olduklarını biliyoruz. Avrupa’da yürüyüşlerini pankartları ile yapıyorlar, o ülkenin güvenlik güçlerinin muhafazası altında. PKK yandaşlarının faaliyetlerini desteklerken bizim insanımız üzerinde baskı kuranlar demokrat değil, en ilkelinden faşisttir” dedi.