Ege Tıp’ta “3. Ulusal İntörn Hekimlik Kongresi” düzenlendi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “III. Ulusal İntörn Hekimlik Kongresi” gerçekleştirildi. Kongre “Olgu Örnekleriyle Teşhis...

Ege Tıp’ta “3. Ulusal İntörn Hekimlik Kongresi” düzenlendi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “III. Ulusal İntörn Hekimlik Kongresi” gerçekleştirildi. Kongre “Olgu Örnekleriyle Teşhis ve Tedavi Yaklaşımı” temasıyla EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisinde düzenlendi. Kongreye EÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Prof. Dr. Sibel Göksel, akademisyenler ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Kongremiz; 6. Sınıf öğrencilerimizin hocaları nezarette hazırladıkları gerçek olguları sundukları ve bu olguların teşhis ve tedavilerinin de tartışıldığı bir öğrenci kongresidir. Kongre oturumlarında mezuniyet maksatlarına uygun olarak belirlenen hususlar, olgu temelli yaklaşım ile teşhis ve tedavi uygulamalarıyla tartışılacak. Hedefimiz fakültemizden mezun olmak üzere olan intörnlerimizin bilhassa birinci basamakta ve toplumda en çok karşılaşılan öncelikli sıhhat sıkıntıları konusunda bilgi ve maharetlerini güncellemek, doktor olma yolundaki uzun soluklu seyahatlerinde fakültemizden ayrılırken son iletilerimizi verebilmektir” dedi.

“Öğrencilerimiz bu kongre sayesinde ek kazanımlar elde ediyor”

 Tıp eğitiminin değerine değinen Prof. Dr. Gürgün, “Ülkemizde tıp eğitiminin son yılı ‘intörnlük’ olarak isimlendirilir. Bu periyottaki eğitimler Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartları’nda belirtildiği üzere öğrencilerin hekimlik hayatında kullanacağı bilgi, tavır ve marifetleri pekiştirecek biçimde uygulanmalıdır. Tıp eğitiminin üç değerli ögesi bulunmaktadır, ‘gözlemleme, uygulama ve öğretme’. Öğrenciler eğitimlerinin birinci beş yılında teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra hasta başı eğitimlerinden sonra öğretim üyeleri ve yardımcılarının nezaretinde birinci kere hasta ortamlarında teğe bir uygulamaya bu devirde geçmektedirler. 5 yıl boyunca edindikleri bilgi ve tecrübelerini pekiştirdikleri en değerli yıldır. Ayrıyeten, öğrencilerimiz bu kongre sayesinde ek kazanımlar da elde ediyor. Kongrede sunulacak olguları hazırlarken danışman öğretim üyeleri ile mesleksel olarak yakın bağlantıda bulunarak sunum hünerlerini ve o bahis hakkındaki bilgilerini pekiştirme fırsatı da yakalayabiliyorlar” diye konuştu.

Prof. Dr. Gürgün, “Kongremizin bilimsel programının oluşması toplumsal medyada tanıtılması dahil tüm tertibi fakültemiz intörnlerinin çaba ve eforları ile oluşturuldu. Fakültemizin eğitim-öğretim, araştırma ve sıhhat hizmeti alanlarında vermiş olduğu dayanak ve katkılarından ötürü başta Rektörümüz sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a, kongre düzenleme konseyine, bilimsel komite üyelerine, kongrede emeği geçen intörn hekimlerimize, üniversitemiz uzaktan eğitim merkezi UZEM’e ve ülkemizin dört bir yanından kongremize katılan genç meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Yakında fakültelerinden mezun olacak olan tüm intörn hekimlerimize meslek hayatlarında muvaffakiyetler diliyor, verimli hoş bir kongre diliyorum” dedi.

Kongre kapsamında yapılan sunumlar hem yüz yüze hem de birebir anda canlı olarak yayınlandı. Toplamda 750 iştirakçinin katıldığı kongrede 45 farklı tıp fakültesinden öğrenciler ve pratisyen tabipler sunumlar gerçekleştirdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı