Son Dakika: Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde ve emekli maaşlarında iyileştirmeler içeren kanun teklifi Meclis’te kabul edildi

Sağlık çalışanlarının mali haklarının güzelleştirilmesini içeren kanun teklifi TBMM Genel Şurası’nda kabul edildi. Teklifin yasalaşmasının...

Son Dakika: Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde ve emekli maaşlarında iyileştirmeler içeren kanun teklifi Meclis’te kabul edildi

Sağlık çalışanlarının mali haklarının güzelleştirilmesini içeren kanun teklifi TBMM Genel Şurası’nda kabul edildi. Teklifin yasalaşmasının akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 12 hususun içeriğini kamuoyuyla paylaştı.

İşte Bakan Koca’nın tek tek özetlediği 12 husus:

MADDE 1. Alanda aile hekimliği misyonu yapan tabiplerin, kontratlı aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU) alma hakları 2029 yılına kadar uzatıldı.

MADDE 2. Tabiplerin ve uzman tabiplerin emeklilik maaşları pirim kesintisinden bağımsız olarak ve 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmaksızın artırıldı.

MADDE 3. Sıhhat tesislerinde ek ödemeye temel süreçleri denetlemek üzere, inceleme heyetlerinin oluşturulmasına yasal altyapı oluşturuldu. Sıhhat çalışanlarının döner sermaye EK ÖDEME TAVANLARI ARTIRILDI. Kanunun 3. unsuru şunları içeriyor:

MADDE 3-1: Döner sermaye ek ödeme tavanları; eğitim vazifelisi ile profesör ve doçentlerde yüzde 800’den yüzde 950’ye, uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatına nazaran uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700’den 850’ye yükseltildi.

MADDE 3-2: Döner sermaye ek ödeme tavanları pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500’den 650’ye; hastane müdürü ve eczacılarda yüzde 250 oranı yüzde 305’e yükseltildi.

MADDE 3-3: Döner sermaye ek ödeme tavanları öbür işçide yüzde 150’den 225’e; bilhassa tıbbi süreçlerde, süreçler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve 700 oranları sırayla 950 ve 850’ye yükseltildi.

MADDE 3-4: Sıhhat çalışanlarına bugüne kadar ödenmekte olan sabit ek ödemenin, merkezi idare bütçesinden maaşla birlikte ödenmesi sağlandı.