Kolajen nedir? Kolajen hangi besinlerde bulunur? Kolajen kilo aldırır mı?

Son devirler güzelce isminden kelam edilen kolajen desteği, kolajen kullanımı merakı artmıştır. Haberimizde kolajen nedir,...

Kolajen nedir? Kolajen hangi besinlerde bulunur? Kolajen kilo aldırır mı?

Son devirler güzelce isminden kelam edilen kolajen desteği, kolajen kullanımı merakı artmıştır. Haberimizde kolajen nedir, hangi besinlerde bulunur? sizin için derledik. Pekala, Kolajen nedir? Kolajen hangi besinlerde bulunur? Kolajen kilo aldırır mı? İşte ayrıntılar haberimizde…

KOLAJEN NEDİR?

Kollajen, bedenimizde bol ölçüde bulunan bir protein çeşididir. Bu protein lifi, bedenimizde yer alan tüm proteinin yaklaşık üçte birini oluşturur. Kemik, kas, kıkırdak, deri, tendon, kan damarları ve sindirim sisteminde bulunur. Meyyit cilt hücrelerini yenileyerek, cildimizin elastikiyetini arttırır ve gergin kalmasını sağlar. Bedenin bir ortada kalmasına yardımcı olan bir yapıştırıcı olarak, eklem ve tendonları birbirine bağlar.

Bağ ve bağ dokularını oluşturan kolajen, esirgeyici bir bariyer vazifesi üstlenerek, cildimizi toksinlerden ve başka ziyanlı etkenlerden korur. Temel yapıtaşı, fibroblast olarak isimlendirilen bağ dokusu hücreleridir. Saçlarımızın ve tırnaklarımızın da temel bileşeni olarak, tırnak ve saç sıhhatimiz üzerinde de direkt tesirlidir.

KOLAJEN NE İŞE FAYDA?

Vücut bağ dokusunun %80 üzere büyük bir kısmını oluşturan kolajenin temel misyonu, elastinlikle birlikte cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır. Bir öteki deyişle bedenimizde kolajen olmadan beden modüllerimiz bir ortada kalamaz. Kollajen; bir yapı bloğu olarak, kemik ve kasları bir ortada fiyat, bedenimizdeki organları korur ve cilt elastikiyetini arttırır. (2)

Ancak, 25’li yaşlardan sonra bedenimizde kolajenin üretimi yavaşlar. 35’li yaşlardan sonra bu yavaşlama daha da hızlanarak, tesirlerini daha çok hissettirmeye başlar. Cildimizdeki kolajen ölçüsü azalmaya başladığında ise cilt elastikiyetini ve sıkılığını kaybetmeye başlar. Sonuç olarak, yaşımız ilerledikçe cildimizde sarkmalar, kırışıklıklar hatta eklem ağrılarıyla müsabakamız da kaçınılmaz bir hale gelir.

KOLAJEN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Omega 3 yağ asitleri açısından güçlü besinler, bol ölçüde sülfür içeren besinler, C ve A vitamini içeren besinler, soya ve soya eserleri ve et bol ölçüde kollajen içeren temel besinlerdir. Kolajen açısından güçlü olan besinleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

Sığır ve inek eti, tavuk, geyik, keçi ve öküz eti; bilhassa hayvanın kemikleri, derisi ve sakatat bölgesinde çokça kolajen bulunur

Kollajenin toz formu olarak bilinen jelatin, kalorisi düşük bir türüdür

Portakal, mandalina, greyfurt, kivi ve ananas üzere C vitamini içeren meyveler

Yeşil ve siyah zeytin, kereviz, soğan, sarımsak üzere sülfür içeren gıdalar

Kırmızı meyveler ve kırmızıbiber, elma, çilek, kiraz üzere likopen içeren meyveler

Özellikle balık pullarında, somon ve orkinozda bulunan Omega 3 yağ asitleri

Havuç, balkabağı üzere turuncu sebzeler, domates, lahana, pancar, ıspanak ve patlıcan

Kemik suyu ve ve paça çorbası tam manasıyla bir kolajen kaynağıdır.

KOLAJENİN YARARLARI NELERDİR?

Selülitleri azaltır

Yaşlanmanın kaçınılmaz sonuçlarından bir oburu olan selülit oluşumunu da önleyerek, deri dokusunda düzgünleşme sağlar. Bağ dokusunu sıkılaştırarak, bilhassa bayanlarda kalça ve bacaklarda berbat bir görünüme neden olan selülitleri hafifletir.

Sindirim sistemi sıhhatini gözetir

Bağırsaklarımızın bağ dokusu olarak, sindirim sisteminin gözetici katmanını takviyeler ve güçlendirir. Kolajen desteklerinin kullanımı ile bağırsak sıhhati gözetilebileceği üzere gastrointensinal hastalıklarla gayret edilebilir.

Tırnak, saç ve dişleri Güçlendirir

Tırnakların, saçların ve dişlerin yapı taşıdır. Saç dökülmesini önler ve tırnakları güçlendirir. Diş sıhhatini da direkt ilgilendirerek, bireyde diş etiçekilmesi, diş eti kanamaları üzere meselelerinin görülme riskini düşürür.

Karaciğer sıhhatini korur

Kan akışını güzelleştirir ve bedeni ziyanlı toksinlerden arındırır, birebir vakitte kalp sıhhatini da gözetir. Güçlü bir kolajen kaynağı olan haşlanmış kemik suyu tüketimi, karaciğeri temizlemenin en kolay prosedürlerinden biridir. 3 günlük bir kemik suyu detoksu sayesinde karaciğer sıhhatinde olumlu gelişmeler elde edilebilir.

Sızıntılı gut ve bağırsak hastalıklarını tedavi eder

Proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur, bağırsaklardaki hasar görmüş hücre duvarını yeniler. Bağırsak astarını da rahatlatıcı bir tesire sahiptir. İnflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisinde yararlanılan kolajen serum konsantrasyonu ile asit reflü, ülseratif kolit, Crohn hastalığı üzere pek çok mide meselesinin semptomları hafifletilebilir.

Kalp sıhhatini korur

Kolajende yer alan amino asit prolin, arterlerdeki yağ birikimini en aza indirger. Eklem ve arterlerdeki dokuyu onararak, kan basıncının denetim edilmesine katkıda bulunur. Atardamarlarda tehlikeli plak oluşumunu önler ve arterlerin genişlemesini, kan damarlarında sirkülasyonun hızlanmasını sağlar.

KOLAJEN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İnsan bedeninde bilinen en az 16 kollajen çeşidi bulunur. Bununla birlikte bedenimizdeki toplam kolajenin %80-90 üzere büyük bir kısmı tip 1, 2, 3, 5 ve 10’dan oluşur. Kolajen çeşitlerini aşağıdaki halde sınıflandırabiliriz:

Tip 1: Tüm kolajen çeşitleri ortasında insan bedeninde en fazla ölçüde bulunanıdır. Cilde gerginlik ve elastikiyete verir, kemikleri takviyeler ve dokuları bir ortada fiyat.

Tip2: Bağ dokularda kıkırdak üretimine katkıda bulunarak, eklem sıhhatimizi gözetir.

Tip3: Kalp kan damarlarını ve kan dokusunu oluşturma, cilde esneklik ve sıkılık kazandırma üzere pek çok vazifesi vardır.

Tip4: Sindirim ve teneffüs organlarımızın yüzeylerini oluşturan tip 4 kolajen, kas, yağ ve organları çevreleyen bazal laminanın oluşumunda kıymetli bir rol oynar.

Tip10: Eklem kıkırdaklarının yanısıra yeni kemiklerin oluşumunda da vazife alır. Kemik kırıklarını güzelleştirir ve sinovyal eklemleri onarır.

KOLAJEN EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Kollajen kaybının asıl nedeni ‘yaşlanma’ olmakla birlikte bu süreç farklı etmenlere bağlı olarak hızlanabilir. Kolajen kaybına yol açan en kıymetli faktörler şunlardır:

Uzun müddet güneş ışığına maruz kalma

Strese bağlı olarak beden tarafından salgılanan kortizol ölçüsünde artış

Yanlış ve zayıf beslenme alışkanlığı

Toksinlere maruz kalmak (çevre kirliliği vb.)

Kronik iltihaplanma

Uyku düzensizliği ve gereğince uyumama

Vücudumuzdaki özgür radikallerin ölçüsündeki artış

Glikasyon (şeker ve rafine edilmiş eser tüketimi)

Sigara

Menapoz

Vücutta vitamin ve minerallerin emilimini zorlaştıran birtakım tedaviler

KİMLER KOLAJEN DESTEĞİ ALMALI?

Besin destekleri, içecekler ve cilt bakım eserleri formunda farklılık gösteren destekler, 25’li yaşını geçmiş bayan ve erkekler tarafından kullanılabilir. Bilhassa cildinizde ince kırışıklıklar ya da çizgiler belirlemeye başladıysa, saçlarınızda dökülme, tırnaklarınızda kırılma ile sık sık karşılaşıyorsanız, daha genç ve canlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, eklem ağrılarından şikayetçiyseniz; destek eserler kullanmaya başlayabilirsiniz. Kesinlikle kolajen takviyesi almak istiyorsanız hekim tavsiyesi ile almanız önerilir.

KOLAJEN DESTEKLERİNİN YAN TESİRLERİ VE ZARARLARI

Deri döküntüsü

Mide bulantısı, kusma, solumada zahmet çekme

Kabızlık

Kas ağrıları

Kalp ritim bozukluğu

Hiperkalsemi (kanda yüksek kalsiyum)

Ağızda berbat koku

Aşırı hassaslık reaksiyonları

Yorgunluk hissi

Bu yan tesirler daha çok destek eserlerde yer alan aktif hususlara karşı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan bireylerde görülür. Bilhassa sizde otoimmün bir bozukluk mevcutsa destek eser kullanımından kaçınmalısınız. Üstteki yan tesirlerden biri ya da birkaçıyla müsabakanız durumunda hemen hekiminize görünmelisiniz.