Dursun Özbek: “Finansal yapıya dikkat ederek transfer yapacağız”

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, finansal yapıya da dikkat ederek, futbolda gereken eksiklikler için transfer yapacaklarını...

Dursun Özbek: “Finansal yapıya dikkat ederek transfer yapacağız”

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, finansal yapıya da dikkat ederek, futbolda gereken eksiklikler için transfer yapacaklarını söyledi. Özbek, ayrıyeten Fransız golcü Bafetimbi Gomis’in performansından da şad olduklarını tabir etti.

Galatasaray Yelken Şubesi’nin, Türkiye Yelken Federasyonu faaliyet programında yer alan ulusal ve milletlerarası müsabakalar ile 2024 Paris Olimpiyatları hazırlıklarında kullanacağı araç ve ekipmanların sponsorluğunu içeren muahedenin basın toplantısı, Galatasaray Lideri Dursun Özbek ile Süperpar Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. İdare Heyeti Lideri Azat Baykal ve yelken şubesi atletlerinin iştirakiyle Nef Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Galatasaray Lideri Dursun Özbek, “Yelken sporunda rekabet kızışmış durumda. Galatasaray olarak başarılıya endeksli bir rekabetin içinde olduğumuzda, bu bahiste bu yarışın daima doruğunda olmayı planlıyoruz. Hem Galatasaray’a hem de Süperpar’a yararlı olacağı inancındayım. Bunun için Galatasaray Spor Kulübü olarak elimizden her şeyi yapacağız. Galatasaray 600 yıla yaklaşan bir eğitim kurumundan bir spor kulübü. 1905 yılında Ali Sami Yen abi bu kulübü kurarken 400-500 senin birikimi kulübün içine koydu. Bir misyonu vardı. Türkiye’ye olimpiyat sporlarını getirme misyonu vardı. Olimpiyat sporlarını Türkiye’ye tanıttığı için huzurlarında anıyorum. Önümüzdeki sene Cumhuriyet’in 100. yılını kutlayacağız. Çok değerli bir periyot. Galatasaray için çok ehemmiyet verdiğimiz bir devir. Galatasaray ismi anıldığı her yerde dorukta olmayı hedefleyen bir isimden bahsediyoruz. Bilhassa olimpik kategoride 100. yılda en başarılı kulübü olmanın inancı ile hareket ediyoruz. Bize ışık tutan, bize bugünkü inancımızı kuvvetlendiren kişi Selim Sırrı Tarcan ağabeydir. Ben ve idare heyeti arkadaşlarım, onun koyduğu misyonun takipçisi olarak her vakit ve her yerde takip edeceğiz. 2024 yılında Paris Olimpiyatları’nda yelkencilerimizin başarılı olmasını dayanak verecek bir sponsorluk mutabakatı olacak. Ekipman olarak atletlerimize verilen materyal tedariği çok kıymetliydi, teşekkür ediyorum. Bu takviyesi ile inşallah atletlerimiz güzel kıymetlendirerek, 2024 Paris Olimpiyatları’nda da muvaffakiyetle kulübümüzü ve milletimizi temsil ederler” dedi.

“Cemal Özgörkey misyonlarının başında”

Cemal Özgörkey ile çıkan haberlere yanıt veren Lider Özbek, “Birkaç gündür basının gündeminde de var. Bir açıklama yapmıştım. Cemal kardeşim bu seçime girerken birlikte girmeyi planladık. Seçime girdik ve başarılı da olduk. Bu tip haberlerin ne mana taşıdığını anlamakta zorlanıyorum. Cemal kardeşim misyonlarının başında. Mevcut misyonlarına devam ediyor. Yapılan bir işi nasıl yorumlandığı çok değerli. Bilhassa Türkiye’nin bugün geldiği ekonomik çerçevesinde, iktisadın darılmasından ötürü da sponsorlukların hacimleri küçülüyor. Bunun için Galatasaray içinde daha geniş bir sponsorluk komitesi yapalım dedik. Bu sponsorluk komitesinin çalışmalarını yapması için yeni bir kuruluş kurduk. Herkesi davet ettim. Bu komitenin yürütme işini de Niyazi Yelkencioğlu’na verdim. Bu yeni kurulan kuruluşu bu halde olmasına karşın Cemal beyefendisi misyondan aldık diye bir şey yok. Ben açıklamayı çok net yaptığımı düşünüyorum. Yeni bir komite kurduk. Cemal beyin misyonları motamot devam ediyor, Columbus Projesi motamot devam ediyor. Bütün bedelli Galatasaraylılara ulaşmak için kurulmuş bir komite. Bunun bu türlü mutabakatında yarar vardır. İşin gerçeği de budur” açıklamasında bulundu.

“Gomis’in performansından son derece memnunum”

Fransız futbolcu Bafetimbi Gomis’in performansının sorulması üzerine Dursun Özbek, “Gomis’in performansını yorumlamaya gereksinim var mı? Son maçtaki performansını çok değerli buluyorum. Galatasaray’a büyük değerli bir katkı vermiştir. Gomis, Galatasaray’a çok yakışan, Galatasaray’a her şeyini veren bir atlet. Bu kişiliğin yanında sportif manada da Galatasaray’a büyük dayanak olmuştur. Gomis’in performansından son derece mutluyum. İnşallah bu dönem Galatasaray’a büyük hizmetleri bulunacak ve dönem sonu itibariyle değerlendirmemizi yaparız” cümlelerine yer verdi.

“Eksikliklerimizi gidereceğiz”

Futbolda yaklaşan transfer devri için de Galatasaray Lideri Dursun Özbek, “Ara transfer periyodu çok dikkat edilmesi gereken bir devir. Birtakım eksikliklerimiz var. Bu manada teknik takımın ve hocamızın vereceği raporlarla, idare heyetinin bu işin finansmanı açısından, bu işin hem yeni hem de ileriye dönük finansal projesini yapmak üzere ikisini birbirine çakıştırmak suretiyle, muhtaçlık olan noktalara transfer yapacağız. Birlikte çalışıyoruz. Teknik takımımız da çalışıyor. Ayrıntıları vermek istemiyorum fakat çok önemli bir çalışma içindeyiz iki istikametiyle. Yalnızca performans açısından değil. Çok dikkat etmemiz gereken kulübün finansal yapısı var. Bu iki yapıyı çakıştırmak suretiyle gereken eksikliklerimizi gidereceğiz” formunda konuştu.

Transfer devrinin iki taraflı bir iş olduğuna vurgu yapan Özbek, “Gelen ve gidenler oluyor. Eksiği olanlar sarfiyat, gereksinim olanlar gelir. Galatasaraylıların bu hususta kaygı etmemesi lazım. Biz eksiğimizin de farkındayız, fazlamızın da farkındayız, hepsinin şuurundayız. Sevgili Erden bir dakika bile ilgisini Florya’dan kesmiyor. Devamlı hem teknik grupla hem benle irtibatı sayesinde bunun peşindeyiz. Sportif A.Ş’deki arkadaşlarım da bilgilendiriliyor. Onların takviyeleri de çok değerli. Transfer dönemi birkaç gün sonra açılmış olacak. Orada da hareketlerimiz, ne yapacağımız net olarak gözükecek” diye konuştu.

Başkan Dursun Özbek ile uzun yıllardır iş birliği beraberlikleri olduğunu belirten Azat Baykal da, “Galatasaray’a sevgim 1950’li yıllarda başladı. Galatasaray, dostluk maçı yapmaya geldi. Orada Gündüz Kılıç ve Tugay Şeren ile tanıştım. O günden itibaren Galatasaraylı oldum. İnşallah bu gayemizde başarılı oluruz. İnşallah Galatasaray’ın olimpik atletleri, olimpiyatlara sarfiyatlar. İnşallah yelkende de rekabet sağlanmış olur” açıklamasını yaptı.

İlk etapta minibüs ve antrenör botunun olimpik atletlere tahsis edildiğini tabir eden Baykal, şubeden gelecek isteklere nazaran yardımları yapacaklarını söyledi.

Konuşmaların akabinde toplu fotoğraf çekimi yapıldı. – İSTANBUL