Dünyada bir ilk! Türk kuyumcuların bankası: Altınbank nedir, ne zaman açılacak?

Türk kuyumculuk dalı, banka kurmaya hazırlanıyor. 40 bin kuyumcuyu kapsayan Türkiye kuyumcuları kendi bankalarını kurarak  kredi...

Dünyada bir ilk! Türk kuyumcuların bankası: Altınbank nedir, ne zaman açılacak?

Türk kuyumculuk dalı, banka kurmaya hazırlanıyor.

40 bin kuyumcuyu kapsayan Türkiye kuyumcuları kendi bankalarını kurarak  kredi ve finansal sıkıntılarına kalıcı tahlil bulmak gayesiyle Altınbank’ı kuracaklarını açıkladı.

İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık “Altınbank, altın bankacılığının lokomotifi olacak. Tüm kesim paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek” sözlerini kullandı.

Altın dalı yatırımcıları ve vatandaşlar, “Altınbank” hakkında ayrıntıları inceliyor.

Altınbank nedir, nasıl çalışacak, ne vakit açılacak merak konusu.

İşte kuyumcuların bankası Altınbank hakkında bilgiler…

ALTINBANK NEDİR, NASIL ÇALIŞACAK?

İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık, Altınbank ile kuyumculuk kesiminin bankacılık alanındaki kredi gereksinimlerinin karşılanması, sahip olunan güçlü sermaye yapılarının kıymetlendirilmesi, dalın ve ihracatın desteklenmesi, geliştirilmesi ve yastık altındaki altınların iktisada kazandırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Altınbank’ın kurulacağı muştusunu vermek istediğini tabir eden İKO Lideri Mustafa Atayık, şunları kaydetti:

“Tüm kesim paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek. Banka, dala özel kredi sistemlerinin geliştirilmesinde farklı bir yaklaşım getirecek. Altınbank ile ihracat yüklü çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek.

Fabrikalarımız ve bilhassa küçük ölçekli atölye ve sanatkarlarımız aktif bir formda desteklenmiş olacak. Ayrıyeten, bölümümüzü ilgilendiren mega projelere de finansal katkı sunacak.

Altınbank için üzerinde çalıştığımız projelendirilmiş altın/emtia/döviz transfer sistemleri yani EDT sayesinde, kuyumculuk ve yetkili kuruluş tertiplerinin kullanımı sayesinde süreçler kolaylıkla oluşturulabilecektir.

Fiziki teslimat ve saklama merkezleri, dalda gelişmiş fiziki transfer imkanları sağlanacak ve böylelikle ülkemizde tahminen de dünyada eşi gibisi görülmemiş bir sistemin hayata geçirilmesini sağlayacaktır.

Ayrıyeten, Borsa İstanbul üyeleri için de bir kaynak oluşturacaktır. Vatandaşlar için ‘İkinci Adresiniz’ ve ‘Güvenli Limanınız’ sloganlarının mana bulduğu nokta olacaktır. Fiziki olarak değerli madenlere, taşlara ve dövize en kolay erişilebilen banka hüviyetine kavuşması hedeflenmektir.”


ALTINBANK NE VAKİT AÇILACAK?

İstanbul Kuyumcular Odası olarak bir müddettir Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK), ilgili Bakanlıklar ile karşılıklı olarak sürdürdükleri görüşmelerde ve yapılan değerlendirmelerde değerli bir kademeye geldiklerini belirten İKO Lideri Mustafa Atayık, “Bir banka kurmak için TMSF ve BDDK ile yaptığımız görüşmelerde, bölümün yapısına uygun olan bir bankanın İKO önderliğinde tekrar yapılandırılması konusunda ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz.” dedi.