Pamuk fiyatları, 11 yılın zirvesinde

Pamuk, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 2,5’in üzerinde artarak 1,3015 dolarla Haziran 2011’den bu yana...

Pamuk fiyatları, 11 yılın zirvesinde

Pamuk, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 2,5’in üzerinde artarak 1,3015 dolarla Haziran 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

New York Ticaret Borsası’nda süreç gören pamuğun libresi bugün 1,3015 dolara kadar yükselerek yaklaşık 11 yılın tepesini gördü.

Rusya’nın Ukraynalı askerlere Mauripol kentini terk etmeleri için ültimatom vermesi, savaşta yeni bir evreye girilmiş olabileceğine yönelik kaygıları artırdı.

TARIM EMTİALARI YÜKSELDİ

Bu gelişmelerle özelikle tarım emtia fiyatlarında yükselişler görüldü.
Çin’de artmaya başlayan koronavirüs olayları ile ABD Merkez Bankası’nın (Fed) siyaset faizinde artışa gitmesi de emtia fiyatlarını etkileyen en değerli faktörler ortasında yer aldı.

BATI TEKSAS’TA HAVA SICAKLIKLARNIN ARTMASI İHTİMALİ FİYATA YANSIDI

ABD’de pamuk üretiminin ağır olduğu Batı Teksas’ta hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde olacağına ait varsayımlardan ötürü pamuk üretimine yönelik kaygılar de pamuk fiyatlarında süratli yükselişe yol açtı.

TARIM EMTİA FİYATLARI YÜZDE 1’İN ÜZERİNDE YÜKSELDİ

Bugün başka tarım eserleri fiyatlarında da yüzde 1’in üzerinde yükselişler görüldü.

Chicago Ticaret Borsası’nda süreç gören buğdayda yüzde 1,6, mısır yüzde 1,5 ve soya fasulyesinde yüzde 1,1, New York Ticaret Borsası’nda süreç gören şekerde yüzde 1,2 civarında yükselişler yaşandı.

GÜNEY AMERİKA’DAKİ KURALLIK

Güney Amerika’daki kuraklığın da tarım emtialarında yükselişi tetikleyen kıymetli bir neden olarak öne çıktığını belirten analistler, Çin’in Brezilya’dan ithal ettiği soya fasulyesinde artış görülmesinin de soya fasulyesi fiyatlarını üst istikametli etkilediğini tabir etti.