Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları önlenebilir mi

Birçok çift tüp bebek tedavisinde yapılan birinci transfer sürecinde gebeliği yakalarken, birtakım çiftler ikinci, üçüncü...

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları önlenebilir mi

Birçok çift tüp bebek tedavisinde yapılan birinci transfer sürecinde gebeliği yakalarken, birtakım çiftler ikinci, üçüncü hatta dördüncü denemelerde gebeliği yakalıyor, bazen o da çok mümkün olmuyor. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ve bu başarısızlıkların nasıl önüne geçilebileceği ile ilgili Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, bilgiler verdi…

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının tarifi; toplam iki defa en güzel kalite embriyo transferine karşın süreç sonrası gebeliğin elde edilememesidir” diyor.

Tüp bebek muvaffakiyetini etkileyen en kıymetli faktör nedir?

Tüp bebek muvaffakiyetini etkileyen en değerli iki faktör embriyo kalitesi ve rahim içi dokusunun yapısıdır.

Başarıyı artırabilmek ismine rahim ile ilgili neler söyleyebiliriz?

Rahim formu, iç dokusu ve yapısı bizler için çok değerlidir. Rahim iç dokusunu bozan polip, miyom gibisi yapılar ile perde gibisi yapısal bozukluklar, tüplerin olağan yapısında olmaması, rahim duvarının ince olması üzere sebepler tüp bebek muvaffakiyetini etkileyen değerli sebeplerdendir. Bizler rahimdeki durumları rahim sineması ile rahatlıkla ortaya koyabiliriz. Rahim iç yapısını yapacağımız histereskopik ve tekrar tüplerde göreceğimiz durumları da laparoskopik süreçlerle çözebilmemiz mümkündür. Rahimin hem alan, hem de iç dokusu manasında transfere tam manasıyla hazır olması gerekir.

KADININ YAŞI KIYMETLİ

Peki embriyo kalitesi manasında neler söyleyebilirsiniz?

Embriyo kalitesini etkileyen faktörler ise; bayanın yaşı ve yumurta kalitesi, erkeğin sperminin form yapısı, bayan ve erkeğin genetik yapısıdır. Çiftler her vakit tüp bebek tedavi sürecinde birlikte değerlendirilmeli, hiçbir ayrıntı gözden kaçmamalıdır. Bu da bizlere başarıyı getirir. Bayan yaşı çok büyük kıymet taşır. Bu sebeple çiftlerin vakit kaybetmemeleri, beklemeden çocuk istemi oluştuğunda tabibe başvurmaları gerekir. Bayan yaşı ile birlikte yumurta rezervi sayısı ve kalitesi manasında önemli düşüşler olacaktır. Bunu yaşamamak gerekir. Yeniden yaş ile birlikte genetik bozukluk görme riski de artar. Bizler yaşı ileri bayanlara yönelik genetik teşhisli tüp bebek süreci yaparak bahtımızı artırabiliriz.

Bunlar dışında yapılabilecek diğer tedavi biçimleri var mı?

Bağışıklık ve pıhtılaşma faktörleri, çikolata kisti, bayanda guatr, diyabet, obezite vb. kronik hastalık varlığı üzere durumlar da başarıyı düşürebilen durumlardandır. Bizler bu durumları gördüğümüzde bunlara yönelik tedavi planlamaları yapmaktayız.

AKDENİZ TİPİ BESLENME ÖNERİLİR

Beslenme halinin tüp bebek tedavisinin muvaffakiyetinde tesiri var mıdır?

Elbette. Seçilen sağlıklı beslenme biçimi bizler için çok değerlidir. Direkt olarak sperm ve yumurta kalitesi beslenme formundan etkilendiği için Akdeniz yordamı beslenmeyi çok önemsiyoruz. Zeytinyağı bazlı beslenme, sağlıklı tohumların tüketimi, kırmızı meyveler bu manada esas eserler sayılabilir. Bunun dışında alkol ve sigara tüketimi bilhassa bu periyotta mümkün mertebe kısıtlanmalı, hatta kullanılmamalıdır. Trans yağlar içeren ve paketli hazır eserler tüketilmemeli, yeniden bilhassa bu devirde bol sıvı tüketilmelidir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı