Dijital Reklam Yatırımlarında Video Yüzde 123 Arttı

Dijital medya yatırımlarında artış devam ederken Türkiye’de reklam hissesi Avrupa ortalamasının üstünde yer aldı. Bilhassa...

Dijital Reklam Yatırımlarında Video Yüzde 123 Arttı

Dijital medya yatırımlarında artış devam ederken Türkiye’de reklam hissesi Avrupa ortalamasının üstünde yer aldı. Bilhassa görüntü reklam formatına ilginin artmasıyla görüntü yatırımlarının hissesi yüzde 34,3’e çıktı

Pandemi sonrasında medya tüketim alışkanlıkları dijitalleşen dünyada markaların dijital pazarlama yatırımlarına da tesir etmeye devam ediyor. Bilhassa yeni jenerasyon tüketicilerin dönüşümünde tesiri olan format dönüşümü teklam yatırımlarına da yansımış durumda. Türkiye’de dijital medya yatırımlarının artışı yükselmeye devam ederken, yatırım ölçüsü bir evvelki periyoda kıyasla yüzde 78 artış göstererek 14 milyar 73 bin TL’ye ulaştı.

Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Taşınabilir Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) ismine Deloitte’un hazırladığı Ocak-Haziran 2022 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na nazaran; Türkiye’de dijital reklam hissesi dünya ve Avrupa ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 67,24’e yükseldi. Programatik satın alma yüzde 74 ile istikrarlı ortalamasını korurken, yatırımların yüzde 76’sı taşınabilir platformlardan elde edildi. Görüntü reklamlar ise tekrar yeni jenerasyon kullanıcılara stratejilerdeki değerini artırmaya devam etti. Görüntü reklam kampanyalarının yüzde 123’lük artışıyla görüntü yatırımlarının hissesi yüzde 34,3’e çıktı.

Son birkaç yılda “video reklamlar”ın pazarlama stratejilerinin kıymetli bir modülü haline geldiğini belirten RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Değişen tüketim alışkanlıkları sebebiyle daha fazla tercih edilmeye başlanan görüntü reklamların tesiri de gün geçtikçe artıyor. Bilhassa yeni jenerasyon kullanıcıların ana amaç kitleye dönüşmesi, dijital medya yatırımlarında görüntü reklamlar üzerine ağırlaşmayı sağladı. Raporda 2021’de olduğu üzere yüksek büyüme performansını yeniden görüntü yatırımların gerçekleştirdiğini gözlemliyoruz” dedi. Reklamlara şahit olan kullanıcıların aklında kalmak için görüntünün çok daha tesirli olduğunu belirten Tunçer, “Video reklamları izleyenler iletinin yüzde 95’ini aklında tutarken, yazılı reklamları okuyanların sadece yüzde 10’u iletileri aklında tutabiliyor. Görüntü reklamların etkinliğindeki bu artış yatırım tercihlerini de direkt etkiliyor” dedi.

2022 yılının birinci yarısında perakende bölümü birinci sırada

Dijital gösterim alımları mercek altına alındığında 2022’nin birinci yarısında en çok hacimli birinci 10 kesimin gösterimlerin yüzde 80’ini tükettiği göze çarpıyor. Ayrıyeten gösterim temel alındığında en fazla bağlantı yapan birinci 3 kesim sırasıyla perakende, medya ve cümbüş olurken, perakende dalı listedeki başka en yakın dalları neredeyse 3’e katlıyor. Dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan sanayiler şöyle sıralandı:

  1. Perakende
  2. Medya
  3. Eğlence
  4. Otomotiv
  5. Finans
  6. Seyahat ve Turizm
  7. Giyim
  8. Beyaz Eşya
  9. Gıda
  10. Kişisel Bakım

Tüm bu bölümlerde fark yaratan, büsbütün derin öğrenme algoritmalarından yararlanan RTB House, şahsileştirilmiş reklamlar sunmak için hudut ağlarına benzeri bir teknoloji kullanıyor. Böylelikle reklam verenler, çerezsiz gelecekte de başarılı olmanın yollarını şimdiden keşfediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı