Bennu asteroidinden alınan değer biçilemez örnekleri taşıyan uzay kapsülü Dünya’ya indi

NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, bilim insanlarının değer biçilemez olarak nitelendirdiği örnekleri taşıyan uzay kapsülü,Utah çölüne...

Bennu asteroidinden alınan değer biçilemez örnekleri taşıyan uzay kapsülü Dünya’ya indi

NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, bilim insanlarının değer biçilemez olarak nitelendirdiği örnekleri taşıyan uzay kapsülü,Utah çölüne muvaffakiyetle indi. Bu tarihi an, Osiris-Rex’in uzaya bıraktığı kapsülün, Utah Test ve Eğitim Alanı’na inişiyle gerçekleşti. Örnekler, Houston’daki bir laboratuvarda incelenecek.

250 GRAM MOLOZ BULUNUYOR

Kapsül içinde Bennu isimli karbon zengini asteroitten alınmış en az 250 gram moloz bulunduruyor. Bu örnekler, ömrün ve Dünya’nın nasıl oluştuğunu anlamak için büyük bir ehemmiyete sahip.

nasa varolusumuz hakkinda gercegi aciga cikaracak 16366609 1976 m

6.2 MİLYAR KİLOMETRE YOL KAT ETTİ

Numune kutusu artık Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne taşınacak ve özel bir laboratuvarda incelenecek. Japonya da misal bir misyonla örnekler topladı. Osiris-Rex, toplamda 6.2 milyar kilometre yol kat ederek bu muvaffakiyete ulaştı.

nasa varolusumuz hakkinda gercegi aciga cikaracak 16366609 5891 m

YAŞAMIN TEMELLERİ HAKKINDA BİLGİ SUNABİLİR

Ünlü isimlerin de dahil olduğu bir takım tarafından yönetilen bu vazife, erken kimyasal bileşim, su oluşumu ve hayatın temelleri hakkında kritik bilgiler sunabilir. 250 gram tartısındaki örnekler bilim dünyası tarafından “paha biçilmez” olarak niteleniyor.

nasa nin bennu asteroidinden aldigi ornekleri 16366608 8148 m

GÜNEŞ’İN YÖRÜNGESİNDE DÖNEN BİR ASTEROİD

Bennu, Dünya’dan 81 milyon kilometre uzaklıkta Güneş’in yörüngesinde dönen bir asteroid olarak bilinir. Osiris-Rex, Bennu’yu kayalar ve kraterlerle dolu bir moloz yığını olarak keşfetti. NASA yetkilileri, örneklerin kesin ölçümlerinin birkaç hafta sürebileceğini açıkladılar.

nasa nin bennu asteroidinden aldigi ornekleri 16366608 9310 m

ARAŞTIRMACILAR TARİH VERDİ

Bilim insanları, ayrıyeten şayet Bennu Dünya’ya çarparsa yeryüzündeki 1,2 gigatonluk tesirini bugünden 159 yıl sonra, 24 Eylül 2182’de göstereceğini hesapladı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya