Altay tankının vurucu gücünde yerli imza

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) AŞ, sahip olduğu kabiliyetlerle Türk...

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) AŞ, sahip olduğu kabiliyetlerle Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçlerinin gereksinimlerini yerli ve ulusal imkanlarla karşılıyor.

MKE, 5,56’dan 203 milimetreye kadar mühimmat ve silahları bünyesinde üretme kabiliyetine sahip entegre bir yapıyla faaliyet gösteriyor.

Şirket, muhtaçlık duyduğu ham husus ve orta mamulleri kendi imkanlarıyla karşılarken öteki yerli savunma endüstrisi şirket ve kuruluşlarının muhtaçlıklarını da gidermeye çalışıyor.

Seri üretim öncesi test edilmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen Altay tankı üzerinde de MKE imzası bulunuyor.

Cumhuriyet’in birinci yıllarından beri faaliyet gösteren Çelik Fabrikası ile Ağır Silah Fabrikasını bünyesinde barındıran MKE, sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimiyle Altay’ın ana ve yardımcı silah sistemlerini tümüyle kendi imkan ve kabiliyetleriyle üretiyor.

Tank ve obüslerin muhtaçlıkları için hummalı çalışma
Yıllık 50 bin ton üretim kapasitesine sahip Çelik Fabrikasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gereksinim duyduğu silah ve mühimmat üretimlerinde kullanılan vasıflı ve vasıfsız çelik üretimi gerçekleştiriliyor.

Geri dönüştürülmek üzere temin edilen hurdalar sırasıyla ergitme, dökme ve dövme süreçleri sonrası silah ve ağır silahlara ilişkin namlularda kullanılmak üzere taslak olarak ilgili fabrikalara iletiliyor. Altay tankının 120 milimetre 55 kalibre ana silah sistemine ilişkin süreçler de böylelikle başlıyor.1200 santigrat derece sıcaklıkta tavlanan çelik ingotlar pres atölyesinde dövülerek namluların birinci evresi tamamlanıyor. Kalite denetim testleri tamamlanan taslak namlular Ağır Silah Fabrikasına gönderiliyor. Ağır Silah Fabrikasında tornalama, delik açma ve ısıl süreç üzere mekanik testler sonrasında namlular, kalite denetim testlerine tabi tutuluyor.

Ana ve yan ekipmanlarıyla 400’e yakın alt kesimden oluşan 120 milimetre 55 kalibre silah sistemi, atış öncesi testler, atış testleri ve sonrasını kapsayan laboratuvar ve saha şartlarında tüm testleri tamamladıktan sonra BMC’nin Arifiye yerleşkesine gönderiliyor.Ağır Silah Fabrikasında Altay silah kümesinin yanı sıra M60 tankına ilişkin silah sistemi, Fırtına ve Panter obüslerinde kullanılan 155 milimetre silah sistemleri, 105 milimetre obüs silah sistemleri, 60, 81 ve 120 milimetre havan silahları üretiliyor.

08 Nisan 09%20mart 11 AA 30982211

3 bin metre tesirli menzil
Altay ana silah sistemiyle 120 milimetre çapında, tam atım halinde, işaretlenen maksada elektrikli ateşlemeli lazer güdümlü füze atılabiliyor.

Ana silah sistemiyle bir dakika içinde arka arda 6 APFSDS-T mühimmatı ateşlenebiliyor. Silah tamının ana modülü olan namlunun içi uzunluktan boya kromla kaplanıyor. Bu çalışmalar sonucu kimyasal güçlü mühimmatla minimum 2 bin, zırh delici kinetik güçlü mühimmatla taban 3 bin metre tesirli menzile ulaşılıyor.

Boyu 6 bin 600 milimetre olan namlunun yorulma ömrü 1500 atıma karşılık geliyor. Namlunun emniyetle hizmet ömrü ise en az 1000 atımı buluyor.