30 bin sportmen İstanbul Maratonu’nda ter döktü

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul A.Ş.’nin düzenlediği 44. N Kolay...

30 bin sportmen İstanbul Maratonu’nda ter döktü

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul A.Ş.’nin düzenlediği 44. N Kolay İstanbul Maratonu, dünyanın 102 farklı ülkesinden gelen yaklaşık 30 bin sporcuyu bir ortaya getirdi. Bu sayı, halk koşusu ile birlikte 60 bin iştirakçiye ulaştı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Asya girişinden itibaren koşulan maratonun başlangıç kornalarına; CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Spor İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Renay Onur, Faal Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca ile Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanvekili Mustafa Yasintaş bastı. B40 (Balkan Kentleri Ağı) üyesi ülkelerden gelen Pula Belediye Lideri Filip Zoricic, Saraybosna Belediye Lideri Benjamina Karic, Laktaşi Belediye Lideri Miroslav Bojić, Sofya Belediye Lideri Yordanka Fandakova, Stara Zagora Belediye Lideri Zhivko Todorov, Svilengrad Belediye Lideri Anastas Karchev ve Filibe Belediye Lideri Zdravko Dimitrov da dünyanın kıtalar ortası koşulan tek maratonu olma özelliğini taşıyan aktifliğe tanıklık etti.

RENKLİ İMGELER OLUŞTU

Birbirinden renkli imgelere sahne olan maraton ve halk koşusu öncesinde bir konuşma yapan İmamoğlu, “Muhteşem konuklarımız var. İstanbul’da, dünyanın her yerinde gelen on binlerce koşucular var. Muazzam bir maraton olacak. Bir efsaneye nazaran; birinci maratonu bir savaş sonrası bir ulak, savaşın sonucunu yöneticilerine getirmek için koşmuş. Artık bu yüzyılda, koşunun manası öteki bir yere evrildi. İki kıta ortasında ne için koşuyoruz? Barış için koşuyoruz. Sevgi için koşuyoruz. Kucaklaşmak için koşuyoruz. Adalet için koşuyoruz. Hayatın bütün hoşlukları için koşuyoruz. Dünyanın her yerinden gelip, bu hoş anı bizimle paylaşan bütün dostlarımıza, herkese, Türkiye Cumhuriyeti’nin hoş beşerlerine, İstanbul’un hoş beşerlerine 44. maratonumuz güzel olsun diyorum” dedi.

“ÜLKEMİZ, KENTİMİZ VE BAYRAĞIMIZ İÇİN YÜRÜYORUZ”

“Hep birlikte İstanbul’a 2036 Olimpiyat Oyunları’nı getirmek istiyoruz” diyen İmamoğlu, “Bu hususta yola çıktık. Bu seyahatin en dinamik insanları, sizler olacaksınız. Bir arada başaracağız. Bugün çok kıymetli konuklarımız var. Balkan kentlerinin bir kısmı bizimle belediye liderleri bizimle. Onlar da sizi benimle birlikte selamlıyor. Onların iştirakiyle birlikte, bu hoş maratonda bütün dünyaya barışa dair, sevgiye dair, ‘Savaşa Hayır’ diyerek doğayı koruyan, dünyanın göç sorununun tahminen de en temel kaynağı iklime dair, iklim krizine dair iş birliği yaptığımızı en büyük biçimiyle lisana getirerek bu maratonu koşacağız. 21. yüzyılda, barışa dair bu duruşumuzun Türkiye’mize büyük bir moral olduğunun farkındayız. Ülkemiz için koşuyoruz. Bayrağımız için koşuyoruz. Kentimiz için koşuyoruz. Lakin çok değerli bir yıldayız. Tıpkı vakitte Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılı için koşuyoruz” sözlerini kullandı.

ŞAMPİYONLAR MÜKAFATLARINI İMAMOĞLU’NDAN ALDI

Konuşmaların akabinde İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve çocukları Semih ve Beren ile Balkan ülkelerinin belediye liderleri, Altunizade Köprüsü üzerinde başlayan ‘Halk Koşusu’na bir müddet eşlik etti. Vatandaşlar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü çıkışına kadar kendilerine eşlik eden İmamoğlu ve beraberindeki heyete, ağır ilgi gösterdi. Maratonun ödül merasimi, Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kulvarında dünyanın en değerli tertiplerinden biri olan 44. N Kolay İstanbul Maratonu’nu, erkeklerde Kenyalı atlet Robert Kipkemboi, 2:09:37’lik derecesiyle parkur rekoru kırarak kazandı. Bayanlar yarışını ise, Etiyopyalı atlet Sechale Dalasa kazandı. Dalasa, 2:25:52 ile meslek rekorunu gerçekleştirdi. Şampiyonlara mükafatlarını veren ve merasimde kısa bir konuşma yapan İmamoğlu, İstanbul Maratonu’nda geçmişten günümüze emeği geçen bütün kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

DÜNYANIN KITALARARASI KOŞULAN TEK MARATONU

World Athletics Seçkine Label Kategori’de yer alan N Kolay İstanbul Maratonu, dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu pozisyonunda. Memleketler arası yarışta, 15 kilometre ve 42 kilometrede, yaklaşık 30 bin atlet parkura çıktı. 8 kilometrelik halk koşusuna da yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Toplamda yaklaşık 60 bin kişi, dev tertipte yer aldı. Ortalarında Alman Paten Ulusal Grup atleti Sebastian Mirsch’in de bulunduğu toplan 200 paten atleti da N Kolay İstanbul Maratonu’nda ter döktü.